Pożegnanie lata

Na ciepłą i słoneczną pogodę, kończącą lato, musieliśmy poczekać kilka dni. Jak zawsze, okazało się, że na to co miłe i ciekawe warto czekać cierpliwie. 22 września 2022 odbyło się w naszym przedszkolu pożegnanie lata czyli Dzień Pieczonego Ziemniaka, połączone z Dniem Przedszkolaka obchodzonym dwa dni wcześniej. Do tych trzech okazji można było dołożyć jeszcze dożynki, bo to co się u nas wydarzyło, tak właśnie wyglądało.

Odwiedzili nas dwaj rolnicy, prowadzący swoje gospodarstwa rolne w Książu Śląskim, panowie Łukasz Tarbaj i Tadeusz Tarbaj – prywatnie bracia, ale i tatusiowie naszych młodszych przedszkolaków – Frania i Mai. Przyjechali do nas swoim kombajnem i traktorem z przyczepami. Maszyny były tak wielkie, że spotkanie musiało odbyć się na placu przed kościołem, a nie w przedszkolnym ogrodzie.

Pan Łukasz opowiadał dzieciom o pracy rolnika, wykonywanych czynnościach w różnych porach roku, o rodzajach uprawianych przez siebie zbóż i ich przeznaczeniu. Pokazał swój traktor, jego silnik i wyposażenie. Każdy chętny przedszkolak mógł na chwilę wejść do kabiny traktora.

Pan Tadeusz wyjaśnił do czego służy kombajn i jak wielofunkcyjną jest maszyną. Powiedział, że może kosić wszystkie zboża, rzepak, słonecznik i kukurydzę, a te wszystkie rośliny uprawiają panowie w swoich gospodarstwach. Teraz kończą się już jesienne żniwa i panowie rolnicy znaleźli trochę czasu, by nas odwiedzić.

Rolnicze maszyny zrobiły na dzieciach wielkie wrażenia, nie tylko swoim rozmiarem, ale też możliwościami pracy w gospodarstwie rolnym.

Kiedy po skończonym spotkaniu wróciliśmy na przedszkolny plac okazało się, że nasze ognisko, przygotowane przez pana woźnego Mariusza, już dogasa, a w jego żarze dopiekają się ziemniaki. Piękna pogoda zachęciła nas do wspólnego biesiadowania i wzbudziła apetyt na te ziemniaczki. Z wielką przyjemnością wszystkie dzieci próbowały takie gorące, posypane lekko solą. Jak co roku smakowały wyśmienicie! Znalazły się nawet słodkie ziemniaki, a niektóre dzieci próbowały je z zaciekawieniem.

Pożegnanie lata, powitanie jesieni, pieczone ziemniaki, dożynki z rolnikami, dzień przedszkolaka – tak wiele okazji by radośnie i inaczej niż zwykle spędzić przedszkolny dzień 🙂 Bardzo udany pod każdym względem dzień 🙂

Renata Dobrucka-Ratajczak

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł