Spotkanie z policjantem

23 września 2022 do zatońskiego przedszkola został zaproszony dzielnicowy młodszy aspirant Damian Caganowski. Spotkanie z policjantem było wstępem do realizacji tygodniowego tematu o bezpieczeństwie na drodze.

Pan policjant na początku spotkania z dziećmi zaprezentował swój mundur i wyjaśnił czym są stopnie policyjne. Opowiedział o swojej pracy, wykonywanych czynnościach i przedstawił wyposażenie policjanta. Każdy przedszkolak mógł obejrzeć policyjną odznakę, radiostację, pałkę, kajdanki, przymierzyć czapkę. Policyjne akcesoria krążyły wśród dzieci i wzbudzały zaciekawienie i radość. Każdy mógł „przymierzyć się” do roli policjanta. Udało się też połączenie z policjantem dyżurnym na komendzie policji i przez radiostację przedszkolaki przesłały pozdrowienia.

W drugiej części spotkania pan Damian rozmawiał z dziećmi o bezpieczeństwie na drodze. Przypomniał podstawowe przepisy i znaki drogowe, zasady zachowania się dzieci na ulicy. Jednak nie tylko to było tematem pogadanki. Pan dzielnicowy mówił też o zachowaniu się wobec osób obcych, w sytuacji zagubienia się dzieci, podczas spotkania z agresywnym psem, przypomniał telefoniczne numery alarmowe i sposób zawiadamiania służb ratunkowych o trudnych zdarzeniach. Wspólnie z dziećmi omówił wyposażenie roweru i znaczenie odblasków.

Na zakończenie spotkania w sali rozpoczęły się ćwiczenia praktyczne w przechodzeniu przez ulicę. Dzięki panu policjantowi nigdzie daleko nie trzeba było iść, bo przejście dla pieszych pojawiło się na przedszkolnym dywanie. Wszyscy kursanci wzorowo przechodzili po pasach.

Ostatnią częścią wizyty policjanta dzielnicowego było oglądanie radiowozu. Pan Damian zaprezentował sygnały świetlne i dźwiękowe, pokazał, co znajduje się w policyjnym wozie i znów każdy chętny przedszkolak mógł na chwilę zasiąść za kierownicą radiowozu. Z okazji skorzystały nawet panie 🙂

Spotkanie z policjantem było bardzo pouczające. Ważne były wszystkie informacje, które przekazał pan dzielnicowy. Uświadomił dzieciom, jak istotne jest bezpieczeństwo, a wynika ono z posiadanej wiedzy. Dlatego warto często rozmawiać o bezpieczeństwie, by wykorzystać tę wiedzę w praktyce i być bezpiecznym każdego dnia.

Renata Dobrucka-Ratajczak

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł