Książki

Prezentowane książki zostały wydane z inspiracji mieszkańców Zatonia lub Stowarzyszenia Nasze Zatonie.


Zatonie–historia pewnego miejsca

Praca zbiorowa pod red. J. Skorulskiego

       Pierwsza książka podejmująca tematykę historii wsi i rezydencji oraz postaci księżnej Doroty de Talleyrand-Périgord w Zatoniu. Jest to zbiór artykułów, a wśród autorów są: Jerzy Piotr Majchrzak, Katarzyna Adamek, Monika Drozdek i Jarosław Skorulski. Książka została wydana w 210 rocznicą urodzin księżnej Doroty de Talleyrand-Périgord i 160 rocznicę przebudowy pałacu w Zatoniu. Jej wydanie stanowiło cześć obchodów rocznicowych, w ramach których w Muzeum Ziemi Lubuskiej zorganizowano okolicznościową wystawę oraz sesję naukową. Książka miała również swoją promocję w Paryżu w Centre du Dialogue.
Książka liczy 70 stron. Wewnątrz znajduje się wklejka z  12 barwnymi ilustracjami.

ISBN 83-88426-17-6, Zielona Góra 2003, Muzeum Ziemi Lubuskiej.


Zatonie-ślady historii.

Autor: Jarosław Skorulski

      Obszerna monografia wsi ukazująca zarówno historię wsi jak i postaci, które na przestrzeni wieków odcisnęły swoje piętno. W książce opisano zabytki architektury jakie znajduję się w Zatoniu, uwarunkowania przyrodnicze, historyczne mapy i plany miejscowości. 
Publikacja zawiera 173 strony, 114 ilustracji barwnych i czarno-białych.

ISBN978-83-88426-74-2, Zielona Góra 2012, Muzeum Ziemi Lubuskiej.


Legendy zielonogórskie

Autorzy: Jarosław Skorulski i Radosław Skorulski

               Książka zawiera osiem legend, z których każda dzieje się w Zatoniu lub tylko fragmentarycznie wiąże się z tym miejscem. Publikacja  jest adresowana do dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Książka wydana została z pięknymi ilustracjami Igora Myszkiewicza. Na końcu młody czytelnik znajdzie „ziarenka prawdy”, czyli krótkie opisy historycznych miejsc, postaci i wydarzeń, które pojawiają się w treści legend. Dołączona mapa pozwoli dotrzeć do nich tak by dociekliwy czytelnik mógł zweryfikować to co przeczytał z rzeczywistością.
Książka liczy 55 stron i znajduje się w niej 8 barwnych ilustracji.

ISBN 978-83-940818-2-9, Zielona Góra 2015, Zielonogórski Ośrodek Kultury.


Kroniki Księżnej Dino-Zapiski z Zatonia z lat 1840-1861

Autor: księżna Dorota de Talleyrand-Périgord
Tłumaczenie: Kamilla Witucka
Opracowanie historyczne: Jarosław Skorulski

      Książka oparta jest na zapiskach i listach jakie odziedziczyła i opracowała ukochana wnuczka księżnej Doroty Maria Radziwiłł z domu Castellane. Z czterech tomów kronik wydanych w 1909 roku z lat 1831-1862 do publikacji wybrane zostały te zapisy, które księżna dokonała przebywając w Zatoniu. Opisuje w nich autorka spotkania z ludźmi, przyrodę i zabytki. Są też  pełne emocji  słowa komentujące bieżące wydarzenia polityczne z całej Europy i informacje z listów jakie otrzymywała. Wszystkie pojawiające się w kronikach postacie i miejsca zostały szczegółowo opisane i zilustrowane. Czytelnik w zależności od potrzeb może zagłębić się w tekst oryginalny, lub sięgając do opisów i ikonografii poznać wszystkie konteksty notatek sprzed lat. Księżna Maria Radziwiłł redagowała kroniki księżnej Doroty przebywając w swoim pałacyku w pobliskiej  Klenicy, w którym po wielu latach mieszkała noblistka Olga Tokarczuk.
Publikacja zawiera 144 strony, 66 ilustracji czarno-białych.

ISBN 978-83-940818-7-4, Zielona Góra 2017, Zielonogórski Ośrodek Kultury.