Wycieczka do Francji – komunikat 2

    Zgodnie z ustaleniami na zarządzie pragnę przesłać kilka szczegółowych informacji dotyczących zwiedzanych miejsc i programu lipcowego wyjazdu.

    Nasza wycieczka, tak jak każda inna w Dolinę Loary umożliwia zwiedzenie jedynie cząstki dziedzictwa kulturowego jakim jest kumulacja na niewielkiej przestrzeni potężnych, wielkich, średnich, niewielkich  i całkiem małych zamków pałaców i rezydencji. Wspólnie z biurem podróży EXODUS wybraliśmy dla Państwa

1. DWA WIELKIE HITY DOLINY LOARY CZYLI:

      Zamek na moście – Chanonsou z renesansowym wnętrzem, w którym unosi się nadal zapach palonego dzisiaj w wielkich kominkach drewna, gdzie komponowane są dla każdego z pomieszczeń finezyjne bukiety kwiatowe, a wokół  zamku wytchnienie dają zadbane ogrody. Zamek ten przez wielu uważany za najpiękniejszą perełkę regionu.

    Kolejny hitem Doliny Loary jest zamek Villandry z największymi ogrodami renesansowymi. Zamek, który za sprawą właścicieli  z rodziny Carvallo, którzy zakupili do w 1906 roku został gruntownie wyremontowany i dzisiaj bije rekordy popularności wśród turystów.

2.DRUGIM CELEM SĄ DWA PIĘKNE, CHOĆ BARDZO ODMIENNE W WYGLĄDZIE I KLIMATACH MIASTA.

Jedyny i niepowtarzalny Paryż 

Urokliwe i tajemnicze Tours

3. TRZECI CEL, TO MIEJSCA ZWIĄZANE Z KSIĘŻNĄ DINO I JEJ POTOMKAMI.

    Ogromny zamek Valencay z pamiątkami po ministrze Talleyrandzie, Dorocie i jej potomkach. Miejsce skrywające historie związane z Napoleonem, królami Neapolu i Hiszpanii. To w końcu zamek, w którym ukrywano Wenus z Milo i w którym dla Doroty i Karola gotował najsłynniejszy kucharz świata Maria Antuan Carem.

    Zajedziemy też na chwilę do  malutkiej choć niezwykle urokliwej wiejskiej rezydencji księżnej Dino- Bouges. To pałacyk ofiarowany jej przez ministra Talleyranda. Kosztowny prezent połączony z wyznaniem jej miłości. Miał jej dawać poczucie niezależności od niego, ale bliskość z jego rezydencją w Valencay nie pozostawiała złudzeń, że w zasadzie w każdej chwili mógł się z nią widzieć. To mała szkatułka, w której stary Talleyrand chciał zatrzymać najcenniejszy klejnot.

    Zobaczymy również pałac Rochecotte, który sama zakupiła księżna Dino i który stał się drugą po Zatoniu jej prywatną rezydencją. I choć znajduje się w nim dzisiaj  luksusowy hotel,  to postaramy się zwiedzić choćby ogrody i pałacową kaplicę , którą tak bardzo upodobała sobie księżna Dino.

    Kolejną, niewątpliwie wielką, atrakcją na naszej trasie będzie zamek Montresor. Z punktu widzenie Polaków najważniejszy zamek nad Loarą, bo jako jedyny należący od XIX wieku do polskich właścicieli. Zamek, w  którym obecnie mieszka Maria hrabina Rey z Potockich pra,pra, wnuczka księżnej Dino. Osoba, bardzo kibicująca naszym działaniom w Zatoniu. Być może przy odrobinie szczęścia uda się podczas wyjazdu zorganizować  z nią spotkanie.

Program jest bardzo intensywny ale i skrojony tak, by starczyło czasu na dobrą kawę i romantyczne spacery się po klimatycznych zaułkach.

PAMIĘTAJCIE ZAPISY TYLKO DO ŚRODY 12 LUTEGO
SZCZEGÓŁY W KOMUNIKACIE NR1

J.Skorulski

 

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł