Wiosna, ach to Ty!

Do powitania wiosny przygotowywaliśmy się już od kilku dni. Czuć było zmianę pogody, coraz cieplejsze i dłuższe dni, kwitnące przebiśniegi i krokusy, świergot ptaków – to wszystko dawało nam znaki, że zima się kończy i czas przywitać kolejną porę roku.

Tuż przed pierwszym dniem wiosny Mali Giganci zabrali się za sadzenie kwiatów. Przygotowali ziemię ogrodniczą, a potem kolorowe bratki i pierwiosnki oraz ozdobne stokrotki zasadzili do dużych donic. Pięknie udekorowali nimi wejście do przedszkola. Poczuli się bardzo odpowiedzialni za barwne rośliny, podlali je i z radością prezentowali swoją pracę.

Kolejnymi przygotowaniami do powitania wiosny był udział przedszkolaków w konkursie plastyczno-technicznym pt. „Kapelusz Pani Wiosny” organizowanym przez panie nauczycielki naszego przedszkola z oddziału w Raculi. Dziewiętnaścioro przedszkolaków z Zatonia wykonało prace na konkurs. Czekamy teraz na jego rozstrzygnięcie. Na razie przedszkolaki mogły nam tylko zaprezentować swoje niezwykłe dzieła. Sami chętnie je założyli na głowy, bo mieli się czym pochwalić. Dekoracje z kwiatów, gałązek, ptaków, jajeczek i motyli mogły naprawdę być godnym nakryciem głowy Pani Wiosny.

A tę już najprawdziwszą i upragnioną Wiosnę przywitaliśmy 21 marca 2024. W tę piękną rolę, już kolejny raz, wcieliła się mama naszej Wiktorii – pani Beata Drzewiecka-Zielińska. Przyszła do naszego przedszkola ubrana w zwiewną złotą suknię, ze słomkowym kapeluszem udekorowanym kwiatami, z gałązką kwitnącej forsycji w dłoni i promiennym uśmiechem na twarzy. Wniosła tyle zachwytu swoją osobą, że dzieci były po prostu oczarowane. Zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy przy muzyce.

Zabawy z Panią Wiosną miały trzy części. Najpierw były to pląsy w kręgu czyli muzyczna rozgrzewka. Wszyscy mogli się zintegrować i połączyć we wspólnej zabawie, gdyż witaliśmy wiosnę w pełnym składzie zatońskiego przedszkola. Po tańcach w kręgu dzieci zmieniły ustawienie i w szachownicy na całej sali zaczęła się zumba. Przy wesołej muzyce, przyjmując różne pozycje, naśladując zwierzęta, rośliny, zjawiska – przedszkolaki intensywnie ćwiczyły i tańczyły czyli wykonały wiosenny trening.

Po aktywnych zabawach konieczne było wyciszenie. Muzyka zmieniła się w relaksacyjną ze świergotem ptaków i szumem wody. Pani Wiosna zaproponowała ćwiczenia oddechowe i uspakajające, a dzieci ułożyły się na dywanie. Przez chwilę z zamkniętymi oczami i kontrolą swojego oddechu wszyscy regenerowali siły i zażywali przyjemności wiosennych odgłosów.

Spotkanie z Panią Wiosną dobiegło końca. W imieniu wszystkich dzieci Stefan wręczył pani Wiośnie Beatce laurkę w podziękowaniu za jej wyjątkową wizytę. Miło nam było bawić się przy muzyce. I cieszymy się też, że prawdziwa wiosna, zielona pora roku, budząca przyrodę do życia – jest już razem z nami.

Podziwiamy też „Pola Nadziei” przy naszym przedszkolu. Przepięknie prezentują się kwitnące żonkile, których cebulki jesienią ubiegłego roku sadziły dzieci i nauczycielki. Wyrosły z nich nie tylko wspaniałe wiosenne kwiaty, które właśnie są symbolem nadziei. My mamy też nadzieję, że w sercach dzieci rośnie wrażliwość i zrozumienie dla potrzeb osób chorych, którym dedykowana jest co roku akcja „Pola Nadziei”.

Teraz wiosna jest już na pewno 🌱 🌷 

Renata Dobrucka-Ratajczak

Zdjęcia Izabela Kmiecik, Beata Potęga, RDR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł