Jasełka 2023

Na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia odbywa się co roku w zatońskim przedszkolu wyjątkowo uroczyste spotkanie. Miejscem tej uroczystości jest niezmiennie piękna sala, której urok podkreślamy jeszcze świąteczną dekoracją. Spotykamy się w dużym gronie, bo są tu nie tylko dzieci i ich rodziny, ale też specjalnie zaproszeni goście, z którymi od lat jesteśmy zaprzyjaźnieni i współpracujemy na rzecz przedszkola. W tym roku nasze jasełka odbyły się 14 grudnia.

Nasza przedszkolna Wigilia Bożego Narodzenia rozpoczęła się od występu grupy Małych Gigantów. Aniołki w aureolach i eleganccy chłopcy przywitali obecnych gości. Zaraz zaproszono także na scenę Amelkę – uczennicę klasy II, a naszego byłego przedszkolaka, by ze swoją siostrą Zuzią – obecnym przedszkolakiem, mogły zaśpiewać „Wzruszającą kolędę dla dzieci”. Po uroczym wstępie dziewczynek, młodsze przedszkolaki wygłaszały wiersze o choince, bożonarodzeniowych tradycjach, wigilijnym stole, znaczeniu opłatka i świątecznych życzeniach. Zaśpiewały piosenkę o podniebnej rozmowie, która prowadzą aniołki i kolędę „Przybieżeli pasterze”. Finałem Małych Gigantów był taniec do melodii „Kolęda na niebie, kolęda na ziemi”.

Drugą częścią występu były jasełka w wykonaniu Drużyny Franklina. Obejrzeliśmy całą biblijną historię, którą opowiadały nam śnieżynki. Na scenie pojawił się Archanioł, który młodej Maryi zwiastował dobrą nowinę. Po jego odejściu Maryja z Józefem wyruszyli do Betlejem, by wziąć udział w spisie ludności. Pobyt w dalekim mieście rozpoczął się niezbyt przyjemnie, gdyż para wędrowców nie mogła znaleźć noclegu. Noc spędzona w stajence ze zwierzętami, okazała się jednak niezwykłym cudem, gdyż na sianie urodził się mały Jezusek.

Obudzeni przez aniołów pasterze, jako pierwsi przybyli do stajenki. Po nich, prowadzeni przez gwiazdę, dotarli też trzej królowie. Pokłonili się nisko Maryi, Józefowi i Dzieciątku, ofiarowali cenne dary. Jednak do malutkiego Jezuska zapragnęło też podejść „małe licho”. Józef stanowczo się temu sprzeciwił, ale Maryja pełna miłości do każdego, pozwoliła diablikom wejść do stajenki. To właśnie one rozpoznały w Dzieciątku Syna Bożego, który zbawi świat, obdarzonego wielką miłością do człowieka, z którą diabełki nie mogły sobie poradzić. Finałem występów jasełkowych był taniec śnieżynek w wykonaniu Drużyny Franklina.

Do przedszkolnej Wigilii kulinarnie przygotowali się też rodzice. Na stołach pojawiły się barszcz, pierogi, krokiety, a także świąteczne ciasta, pierniki i owoce. Zapachy nas zachęcały do próbowania, a smak potwierdzał tylko, że wszystko było pyszne.

Wspólne popołudnie spędzone w gronie „przedszkolnej rodziny” wprowadziło nas już w bożonarodzeniowy nastrój. Poczuliśmy tę magię świąt, zaśpiewaliśmy kolędy przy choince. Wiemy, że już nadchodzi Święta Noc.

Wesołych Świąt 🎄

Renata Dobrucka-Ratajczak

Dziękujemy panu Sołtysowi Krzysztofowi Sadeckiemu za pomoc w organizacji uroczystości.

 Całość występów zarejestrowane w serwisie YouTube na kanale drzonkownet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł