Bezpieczne wakacje

W połowie maja 2021 otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w konkursie plastycznym przeznaczonym dla dzieci 5-6-letnich organizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 19 w Zespole Edukacyjnym nr 10 w Zielonej Górze. Tematem konkursu było przygotowanie plakatu o szeroko rozumianym bezpieczeństwie dzieci i dorosłych w czasie wakacji.

Udział w konkursie starszych przedszkolaków rozpoczęliśmy od cyklu zajęć o bezpieczeństwie w czasie wolnym. Rozmawialiśmy o zachowaniu nad wodą i na plaży, o wycieczkach w góry i do lasu. Zwracaliśmy uwagę m.in. na korzystanie z kąpielisk strzeżonych, chronienie się przed promieniami słońca, górskie wędrówki tylko po wyznaczonych szlakach, zbieranie w lesie tylko znanych grzybów i owoców,  bezpieczne zabawy na podwórkach i boiskach, zabezpieczenia podczas podróży samochodem i oczywiście chronienie się przed skutkami ciągle jeszcze trwającej epidemii.

W przedszkolnych eliminacjach konkursu wzięło udział siedem dziewczynek z grupy „Nudzimisie”. Przygotowane plakaty dotyczyły głównie bezpieczeństwa nad wodą. Dziewczynki zastosowały różne techniki: rysowanie, malowanie, wyklejanie. Wszystkie uczestniczki eliminacji otrzymały dyplomy i nagrody za przygotowane prace, a plakaty znalazły się na przedszkolnej wystawie.

Najlepsze prace przygotowały Oliwia Leśniewicz i Kornelia Kaczorowska. Praca Oliwki wyróżniła się oryginalną brokatową techniką, ciekawą malarską kreską oraz umieszczeniem na jednym arkuszu dwóch scenek – bezpieczeństwa na rowerze i na rolkach z głową w kasku. Kornelka zastosowała technikę collage, w więc połączenie rysunku, wyklejanki, wycinanki o różnorodnej fakturze. Przedstawiła na swoim plakacie bezpieczną plażę z ratownikiem. Obie prace zostały przesłane na konkurs plastyczny do Miejskiego Przedszkola nr 19.

Obie też znalazły się w finale konkursu, który odbył się w czerwcu. Zostały wyróżnione dyplomami i nagrodami ufundowanymi przez organizatora. Jesteśmy bardzo dumni z Oliwki i Kornelci. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów plastycznych – Oliwce jeszcze w przedszkolu, Kornelii już w szkole.

Jesteśmy przekonani, że celem konkursu było nie tylko przygotowanie prac i zorganizowanie wystawy. Najważniejszym przesłaniem było zwrócenie uwagi dzieci na bezpieczeństwo własne i innych podczas wakacji. Wypoczynek jest niezbędny dla każdego i jest warunkiem naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak wakacje są udane i szczęśliwe, tylko wtedy, gdy są bezpieczne. O tym zawsze pamiętajmy.

Tego też życzymy naszym przedszkolakom, rodzicom, nauczycielkom i pracownikom przedszkola. Do zobaczenia po wakacjach! 🙂

Renata Dobrucka-Ratajczak

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł