Kamień, król, książę i baron

     15 lutego 2020 roku kilkugodzinną wizytę w Zielonej Górze złożył książę Enrique de Villamor oraz Jego Wysokość Dom Filipe de Braganca e Burbon. Pretekstem wizyty było odkrycie dokonane w zatońskim parku, a w zasadzie na jego obrzeżach. Podczas prac  przy ścieżce rowerowej przy ul. Księżnej Doroty u zbiegu z ul. Lipową odsłonięto głaz z napisem „Allee Renduffe”.  To kamień poświęcony XIX–to wiecznemu dyplomacie portugalskiemu w służbie Jana VI i Marii II.  

    Dom Filipe kieruje pracami „Instytutu Historii im. Jana VI” i zatońskie odkrycie wywołało spore poruszenie w Portugalii. Baron Renduffe będąc na placówce w Berlinie zaprzyjaźnił się z księżną Dorotą de Talleyrand-Périgord i odwiedził w 1844 roku Żagań i Zatonie.   

     W sobotnie południe Dom FIlipe oraz ks. Enrique de Villamor zapoznali się pracami w naszym parku, a następnie w pałacu w Kisielinie odbyło się spotkanie z władzami i przedstawicielami Miasta Zielona Góra. Architekt krajobrazu Agnieszka Kochańska zapoznała uczestników spotkania z planami aranżacji miejsca wokół zatońskiego kamienia. Dyr. Departamentu Oświaty i Spraw Społecznych Wioleta Haręźlak wręczyła gościom zaproszenia na uroczystość otwarcia parku w sierpniu. Z wdzięcznością za zachowanie i utrwalenie pamięci portugalskiego dyplomaty portugalski gość Dom Filipe wręczył akt honorowego członkostwa „Instytutu Historii Jana VI” Miastu Zielona Góra oraz Jarosławowi Skorulskiemu.

Mariusz Zalewski,Agnieszka Kochańska, ks. Enrice de Villamor, Dom Filipe, Wioleta Haręźlak,Jarosław Skorulski,Tomasz Sroczyński,Daria Landzwojczak, Mariusz Rosik

Pozostała część krótkiej wizyty poświęcona była  współpracy zielonogórskiej „Budowlanki” ze stowarzyszeniem APTCE i szkołą w Hiszpanii.

J.Skorulski

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł