Rozczytajmy maluchy

Od 2020 roku zatoński oddział Miejskiego Przedszkola nr 43 realizuje projekt własny „Nie nudzę się z nudzimisiami”. Jego celem ogólnym jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci przedszkolnych, budzenie ciekawości literaturą dziecięcą, poznawanie książek, ich autorów i bohaterów fabuły, wdrażanie szacunku do samej książki jako rodzaju sztuki. Czytelnictwo, szeroko rozumiane, jest dla nas również sposobem na kształtowanie osobowości dzieci, dostarczanie im wzorów postaw i zachowań, możliwością przeżywania różnych emocji, bogacenia słownictwa, poszerzania wiedzy. Narzędziami do realizacji tych celów są serie czytelnicze dla dzieci przedszkolnych, z którymi pracujemy przez cały rok szkolny. Głośne czytanie dzieciom jest stałym punktem naszego planu dnia realizowanym codziennie.

Dla lepszego utożsamienia się z książkowymi bohaterami, w kolejnych latach nadawaliśmy nazwy naszych grup zaczerpnięte z czytelniczych cyklów. Były to: Nudzimisie, Misie Tulisie, Tupcie Chrupcie. W tym roku grupa starsza to Drużyna Franklina, która za bohatera wybrała żółwia Franklina – postać z serii książek kanadyjskiej pisarki Paulette Bourgeois.

Wzmocnieniem pracy nad naszym projektem stała się innowacja pedagogiczna pt. „Bajeczki z biblioteczki – rozczytajmy maluchy”, którą do swojej pracy dydaktyczno-wychowawczej w obecnym roku szkolnym włączyła jedna z naszych nauczycielek – Beata Potęga. Ważnym punktem realizacji tej innowacji jest angażowanie rodziny i środowiska lokalnego w regularny kontakt dzieci z literaturą, co może nie tylko rozbudzić zainteresowania czytelnicze, ale wręcz rozwinąć pasje do czytania w czasie, kiedy przedszkolaki stają dopiero przed nabyciem tej umiejętności. Wsparciem innowacji jest też założona w naszym przedszkolu biblioteczka, usytuowana w holu, z której dzieci mogą wypożyczać książki, by czytać je w domu.

Sposobem zapoznania przedszkolaków z twórczością polskiego poety piszącego wiersze dla dzieci był zorganizowany konkurs recytatorski pt. „Poznajmy Brzechwę”. Dzieci z pomocą rodziców przygotowały na pamięć dowolny wiersz Jana Brzechwy i zaprezentowały go przed publicznością.

20 października 2023 odbył się konkurs recytatorski. Przystąpiło do niego 24 dzieci, zarówno starszych, jak i młodszych. Usłyszeliśmy przegląd twórczości Jana Brzechwy – od krótkich wierszy o zwierzętach jak „Słoń”, „Miś”, „Pantera”, poprzez utwory o dziecięcych przywarach „Leń”, „Skarżypyta”, „Kłamczucha”, a skończywszy na dłuższych klasycznych utworach: m.in. „Tańcowała igła z nitką”, „Na straganie”, „Entliczek pentliczek”, „Na wyspach Bergamutach”. Uczestnicy konkursu zaprezentowali się przed kolegami, paniami nauczycielkami i panią dyrektor przedszkola.

Wszyscy uczestnicy konkursu recytatorskiego otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Każdy dyplom opatrzony był rysunkami z wierszy Jana Brzechwy: kaczka, pomidor, igła, stonoga, żaba, piesek, mucha – które w oczywisty sposób kojarzą się z jego twórczością.

Przedszkolaki biorące udział w konkursie recytatorskim świetnie przygotowały się do prezentacji wybranych przez siebie utworów. Pełne odwagi i swobody wygłaszały je z pamięci. Każdy pamiętał nie tylko tytuł, ale i autora. Każdy z pewnością zaczerpnął pomysł z książeczki ze swojej biblioteczki i w ten sposób „rozczytuje się” w literaturze dziecięcej 📚 📖 

 Renata Dobrucka-Ratajczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł