Mali ogrodnicy

Tuż przed dniami tzw. „zimnych ogrodników” zatońskie przedszkolaki zajęły się pracami ogrodowymi wokół swojego przedszkola. Od samego rana 11 maja 2022 na schodach budynku zaczęły pojawiać się sadzonki ozdobnych kwiatów i krzewów oraz worki ziemi ogrodowej. Każdy przedszkolak coś przyniósł, by wspólnie z kolegami uczestniczyć w Dniu Kwiatowym. Zajęcia w ogrodzie zaczęliśmy zaraz po śniadaniu.

Po krótkim wstępie, kiedy rozmawialiśmy sobie o tym, czego potrzebują rośliny, by pięknie wzrastać oraz jakich narzędzi potrzebuje ogrodnik – zabraliśmy się do pracy. Każdy, kto chciał być tego dnia małym ogrodnikiem, miał do tego okazję. Dzieci chętnie pomagały, samodzielnie wykonując różne prace albo bacznie przyglądały się i uczyły jak obchodzić się z roślinami.

Sadziliśmy kwiatki do nowych pięknych donic, ale też do skrzynek, które mieliśmy już w przedszkolu. Była tez okazja, by zrobić porządki na skalnikach i dosadzić nowe kwiaty. Cudownych, kolorowych roślin, przyniesionych przez dzieci było tak dużo, że udekorowaliśmy nimi nie tylko wejście do przedszkola, ale też parapety okien i otoczenie budynku. Rosną u nas teraz pelargonie, petunie i surfinie, goździki, aksamitki, bratki, begonie, cynie, a nawet mały krzak hortensji i nowe tuje.

Dzień Kwiatowy był wyjątkowo ciepły jak na połowę maja. Zamiast „zimnych ogrodników”, na przedszkolnym placu pełno było małych gorących ogrodników. Jedni – nieco zmęczeni ogrodowymi pracami, inni – tylko swobodnym bieganiem wokół pracujących 🙂 Jednak efekt wspólnej pracy (lub jej asystowania) był zadawalający dla wszystkich. Dzieci przekonały się, że aby było pięknie, to wszyscy muszą o to dbać, a wspólna praca (nie tylko zabawa) może przynosić radość 🙂

Renata Dobrucka-Ratajczak

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł