Dzień Dziecka

W tym roku wyjątkowo hucznie i radośnie odchodziliśmy w zatońskim przedszkolu święto dzieci. Nie był to typowy jeden Dzień Dziecka, ale kilka dni trwających różnych imprez, zabaw i przyjemności dla naszych przedszkolaków.

Zaczęło się od koncertu filharmonii, który odbył się 25 maja. Tematem była muzyczna baśń zilustrowana dźwiękami melodii skrzypiec i fagotu. Dzieci poznały dwa zupełnie odmienne instrumenty – strunowy i dęty, o różnej barwie dźwięku i innym sposobie gry, które jednak doskonale się uzupełniały i tworzyły ciekawą harmonię. Melodie wprowadzały w radosny i smutny nastrój, zmieniały tempo i natężenie swojego brzmienia, a ciepły głos pani konferansjerki snuł opowieść o małej dziewczynce.

Dokładnie w Dniu Dziecka, 1 czerwca 2021, obie nasze przedszkole grupy postanowiły oddzielnie spędzić ten radosny czas. Dzieci młodsze pozostały na placu przedszkola. Odwiedziła je pani animatorka dziecięcych zabaw, która zaproponowała nietypowe zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Wykorzystała do nich bańki mydlane, kolorową chustę animacyjną, gumowe piłeczki i balony do modelowania. Atutem zabaw był kolor i kształt, nieoczywiste zastosowanie zabawek i sprzętu, i radosne zaskoczenie, które towarzyszyło dzieciom podczas tego spotkania.

Dzieci starsze w Dniu Dziecka wybrały się na wyprawę do zatońskiego parku. Choć bywały tam na spacerach już wiele razy w różnych porach roku, ta wyprawa była jednak inna. Umówiliśmy się na spotkania z dwoma paniami, które opowiedziały nam historyczne i przyrodnicze ciekawostki parku. Najpierw odbyliśmy spacer z przewodniczką – panią Moniką. Opowiadała dzieciom historię powstania pałacu i otaczającego go parku, także o jego właścicielce księżnej Dorocie i kolejnych właścicielach, burzliwych losach książęcej rezydencji, zniszczeniu, obecnym zachowaniu ruin i rewitalizacji otoczenia. Swoje opowiadanie ilustrowała starymi zdjęciami i rycinami. Oprowadziła dzieci po parku zaczynając spacer od domku ogrodnika, przez Wyspę Marii, ruiny pałacu, oranżerię i kończąc na Łące Joanny.

Drugą częścią wyprawy do parku było spotkanie z leśniczką Leśnictwa Zatonie, którą dobrze znamy od wielu już lat. Pani Małgosia Hajdul miała dla dzieci ciekawostki o drzewach. Rozpoczęła od prezentacji gałązek różnych gatunków drzew liściastych i iglastych. Opowiedziała o ich liściach, kwiatach i owocach, charakterystycznych cechach i o tym, jak je rozpoznawać. Pokazała też dzieciom wiele zdjęć egzotycznych, wyjątkowych i ciekawych drzew w swojej ulubionej książce. Zakończeniem zajęć w terenie było wspólne mierzenie grubości drzew w parku. Niektóre były tak grube i potężne, że można je było zmierzyć tylko stając w kręgu. Tak więc starsze przedszkolaki spędziły w parku trzy godziny na pouczającej wyprawie. Oczywiście z przerwą na lody!

Świętowanie Dnia Dziecka zakończyliśmy po tygodniu, kiedy odwiedziły nas dwie grupy dzieci z naszego przedszkola z oddziału w Drzonkowie. Dla naszych koleżanek i kolegów starszaki wystąpiły w przedstawieniu teatralnym o Calineczce. Mali aktorzy towarzyszyli Calineczce w jej przygodach, pomagali w kłopotach, by doprowadzić do szczęśliwego finału. W teatrzyku pojawiła się Żabka, Chrabąszcz, Biedronka, Motyl, Myszka, Kret, Jaskółka i elfy. Starszaki otrzymały zasłużone brawa i podziękowania.

To był bardzo miły czas wielu zabaw i przyjemności dla naszych przedszkolaków 🙂

Renata Dobrucka-Ratajczak

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł