Kronika ważniejszych wydarzeń Zatonia 

Wystawa poplenerowa Foto Day Zatonie 2011 - Ruiny Zatonia nocą


 

W piątkowe popołudnie 11 listopada 2011 roku odbył się w zatońskim kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej długooczekiwany wernisaż prac fotograficznych, prac realizowanych przez fotografów podczas imprezy plenerowej Foto Day Zatonie 2011 - Ruiny Zatonia nocą.

W otwarciu wystawy wzięło udział blisko 40 osób, w tym  również i sami autorzy zdjęć. Byli wśród nich laureaci Bolesław Polarczyk (I miejsce) i Anna Ramos (III miejsce). Otrzymali od nas pamiątkowe obrazy przedstawiające Zatonie w okresie swojej największej świetności. Każdy z uczestników uchoronowany został zaś pamiątkowym dyplomem.

Na nasze zaproszenie na wystawę przybył i zaszczycił swoją obecnością nestor zielonogórskich fotografów - Konrad Czapliński, który od wielu, wielu lat fotografuje zawodowo. Uczestnicy mieli więc okazję zapoznać się nie tylko z oceną własnych prac, ale i wysłuchać od samego mistrza wielu porad i sugestii.

Podczas tego spotkania  przybliżyliśmy również uczestnikom historię naszych organów. W tle zaś królowała muzyka organowa najwybitniejszego kompozytora - Jana Sebastiana Bacha.

Tomasz Dominiak w ramach Zielonogórskiej Grupy Fotograficznej zorganizował przy okazji warsztaty związane z fotografowaniem obiektów sakralnych i wraz z innymi uczestnikami spotkania wykonali wiele ciekawych ujęć wnętrza naszego kościoła.

Maciej Gniazdowski i wszyscy uczestnicy wrześniowego Foto Day Zatonie 2011 oraz listopadowego wernisażu prac byli pod wrażeniem organizacji tej imprezy przez naszą, jakby nie było, małą społeczność. Cenne porady przekazał nam również Włodzimierz W., które postaramy się wykorzystać podczas przyszłorocznej imprezy.

Brakowało nam najbardziej Marka Pakońskiego z MM Zielona Góra, którego serdecznie pozdrawiamy, któremu życzymy szybkiego powrotu do zdrowia i któremu dziękujemy za umożliwienie przybliżenia naszego Zatonie, jako miejsca wartego odwiedzenia.

Bardzo dziękujemy za pomoc wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej wystawy.

Więcej opinii można przeczytać w artykułach MMZielonaGóra: artykuł1, artykuł2.

Wystawę będzie można obejrzeć w niedzielę po mszy świętej. Zapraszamy.

zdjęcia - Aneta Pawlak
Dariusz Pawlak
Jarosław Skorulski

Jesienny Koncert Kameralny w Zatoniu


 

Jesienna aura dopisała tym, którzy zechcieli zawitać do zatońskiego kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. A warto było, gdyż w niedzielne popołudnie 16 października 2011 roku odbywała się tam nie lada gratka dla koneserów muzyki kameralnej.

Nie koncert był jednak głównym powodem spotkania, a zatońskie organy. Stowarzyszenie Nasze Zatonie zorganizowało wieczór łączący historyczne piękno najstarszych organów oraz piękno muzyki kameralnej.

Wśród przybyłych gości był Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Jarosław Sokołowski, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków Barbara Bielinis-Kopeć, Wójt Gminy Zielona Góra Mariusz Zalewski, proboszcz parafii Ługi ksiądz Marcin Flieger oraz wielu, wielu gości. Widownia była pełna - blisko 200 osób.

Spotkanie otworzyła Dorota Politowska, sekretarz stowarzyszenia i jeden z głównych organizatorów imprezy (która wraz z Marią Idzikowską - pomysłodawczynią koncertu - odpowiadały za jego przygotowanie), przedstawiając krótko program wieczoru.

Pierwszym jego punktem była prelekcja wiceprezydenta stowarzyszenia Jarosława Skorulskiego dotycząca historii zatońskich organów mistrza Samuela Gottloba Meinerta. Wartość historyczna organów jest nieoceniona. I to nie ze względu na fakt, iż są jednym z najstarszych tego typu instrumentów w naszym regionie, lecz na fakt samej ich budowy - organy o dwóch manuałach.

Opisana historia wzbudziła duże zainteresowanie wśród słuchaczy, czego dowodem były toczące się później w kuluarach dyskusje na ten temat. Przedstawiona została również idea powstania Lubuskich Szlaków Organowych i bardzo ważne miejsce w nich Zatonia i zatońskich organów.

Następnie królowała już muzyka. I to nie byle jaka. Prezentowane były utwory Bacha, Hendla, Vitalego i Ogińskiego.

Wprowadzenie muzyczne do tych utworów przygotował i przedstawił nam Jerzy Markiewicz, a wykonywane były one przez Marię Rozynek (sopran), Marcina Suszyckiego (skrzypce) oraz Marię Banaszkiewich-Bryłę (klawesyn).

Wykonane utwory pięknie wkomponowały się w panującą, jesienną, atmosferę zatońskiego kościoła i były nagradzane gromkimi brawami.

Na zakończenie przygotowano miłą niespodziankę w postaci umożliwienia zwiedzenia i zapoznania się z bliska z zatońskimi organami Meinerta.

Kościół też posiadał odświętne przybranie - podświetlenie wieży kościelnej, co dla żegnanych gości było uwieńczeniem miło spędzonych chwil w Zatoniu.

W trakcie wieczoru zbierano datki na rozpoczęcie żmudnego procesu renowacji zabytkowych zatońskich organów.

Pojawiła się też iskierka nadziei w zainteresowaniu się władz tym tematem. Być może przy zaangażowaniu się większej grupy organizacji, władz samorządowych i ... sponsorów uda się doprowadzić do odrestaurowania ich.

Mamy nadzieję, że może kiedyś zatońskie organy zabrzmią, jak dawniej.

Realizacja tego projektu była możliwa dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz Poszukiwań Naftowych Diament.

Foto - Aneta Pawlak

Stowarzyszenie Nasze Zatonie - Dariusz Pawlak

Wieczorny plener fotograficzny Foto Day Zatonie 2011 za nami


 

Czy dostaniemy zgodę od Nadleśnictwa? Czy pogoda pozwoli na fotografowanie? Czy w ogóle ktoś przyjedzie? Czy uda się znaleźć 300 metrów przedłużaczy? Skąd wziąć reflektory i szperacze? Skąd pociągnąć zasilanie? I wiele innych pytań przechodziło  od tygodni przez nasze głowy…

A teraz plener fotograficzny Foto Day Zatonie 2011 już za nami. Szczęśliwie wszystkie pytania znalazły swoje pozytywne odpowiedzi, a Zatonie mamy nadzieję znalazło nowych wielbicieli. Nie nam organizatorom oceniać czy impreza się udała i czy mogło być lepiej, ale jednego jesteśmy pewni, że stare mury pałacu i kościoła św. Jana dawno nie wyglądały tak strojnie, przyodziane w smugi świateł i muzykę.

Na plener zjechało prawie pięćdziesięciu fotografów z  grupy MM Zielona Góra i Zielonogórskiej Grupy Fotograficznej, klubu fotograficznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, MCKiA „Dom Harcerza” oraz wielu fotografów niezszeszonych i indywidualnych miłośników robienia zdjęć. Towarzyszyła im ponad setka widzów.  Jesień łaskawie obdarzyła nas ciepłą aurą i rozgwieżdżonym niebem. Ognisko, przy którym można było zjeść kiełbaskę i wymienić spostrzeżenia zamykało wspólny wieczór.

Warto jednak pamiętać o ludziach, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia.  W szczególności słowa podziękowań należą się wójtowi gminy Zielona Góra Panu Mariuszowi Zaleskiemu oraz komendantowi GOP Panu Janowi Rusakowi, sołtysowi Zatonia Panu Piotrowi Przespolewskiemu i strażakom z Jarogniewic z prezesem OSP Panem Grzegorzem Budą na czele. Dziękujemy również wszystkim innym,  którzy przyczynili się do organizacji tej imprezy. Największe jednak podziękowania należą się uczestnikom wieczornego pleneru fotograficznego. To własnie oni pokazali, iż tego rodzaju imprezy mają sens i warto je organizować.

Z niecierpliwością czekamy na komentarze uczestników pleneru na forach internetowych, na fotografie poplenerowe i rozstrzygnięcie konkursu. Na pewno do tego pleneru będziemy jeszcze wracać.

Na razie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na stronach MM Zielona Góra – www.mmzielonagora.pl. Jeśli są osoby chętne do zaprezentowania swoich własnych zdjęć z tej imprezy prosimy o ich przesłanie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Rada Sołecka Zatonia - Dariusz Pawlak
Stowarzyszenie Nasze Zatonie - Jarosław Skorulski

Podsumowanie Wakacji z Zatoniem


 

Tegoroczne wakacje w Zatoniu były zupełnie inne niż zwykle. Związane było to z realizowanym projektem przez Radę Sołecką Zatonia pod nazwą Wakacje z Zatoniem. Projekt ten miał na celu zaktywizowanie dzieci i młodzieży w trakcie okresu wakacyjnego do aktywnego spędzania wolnego czasu.

W ramach tej inicjatywy realizowane były różnego rodzaju turnieje, konkursy i wycieczki. Pod koniec czerwca zrealizowany został Wakacyjny Turniej Tenisa Stołowego. Na  początku sierpnia przy współorganizacji ze Stowarzyszeniem z Drzonkowa zorganizowano Zawody Sportowe pod hasłem Bieg po zdrowie.

Najbardziej interesujące były propozycje uczestniczenia w cyklu wycieczek rowerowych pod hasłem Podróż za jeden uśmiech. Na cykl ten składała się organizacja wycieczek rowerowych celem których było zapoznanie uczestników z interesującymi przyrodniczo i historycznie miejscami najbliższej okolicy Zatonia. W lipcu zorganizowana była wycieczka do ujścia Śląskiej Ochli, malowniczego terenu objętego ochroną w ramach programu Natura 2000. Dzieci w trakcie tej wycieczki miały okazję podziwiać nie tylko te tereny, ale również rezerwaty Bażantarnia i Bukowa Góra oraz zabytki Otynia i Bobrownik.

Kolejna wyprawa zaprowadziła nas do Ochli, gdzie zwiedzaliśmy tereny rezerwatu Zimna Woda oraz zabytki Ochli. Uczestniczyliśmy również w Święcie Chleba, Wina i Miodu na terenie ochlańskiego skansenu. Ostatnia wycieczka wiodła w kierunku południowym do malowniczych terenów Wzgórz Dalkowskich. Tam mieliśmy okazję zwiedzić zabytki Broniszowa oraz Wichowa. Jednak największe wrażenia pozostawił pobyt w Radiowo-Telewizyjnym Centrum Nadawczym w Wichowie, gdzie zapoznaliśmy się ze specyfiką nadawania sygnałów radiowo-telewizyjnych.

Aktywnie spędzony czas i świetne humory potwierdzały wspaniałą atmosferę towarzyszącą tym rajdom. Najaktywniejszych uczestników nagrodziliśmy pamiątkowymi dyplomami i medalami podczas festynu kończącego lato Pożegnanie lata z Zatoniem.

Na zakończenie wakacji zorganizowany został dla najmłodszych konkurs fotograficzny Mały fotograf to ja. Miał on na celu zaprezentowanie miejsc i form, w jaki najmłodsi spędzali wakacje. Konkurs pokazał dużą różnorodność sposobów spędzania wolnego czasu przez naszych najmłodszych. Wyniki poznamy na najbliższej imprezie plenerowej - Foto Day at Night - Ruiny Zatonia nocą, która odbędzie się 24 września.

Wakacje z Zatoniem zakończyły się. Pozostały wrażenia z aktywnie i miło spędzonych chwil tegorocznych wakacji. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tych imprez i wszystkim uczestnikom za udział w nich.

Rada Sołecka Zatonia - Dariusz Pawlak

 

Stowarzyszenie Nasze Zatonie
adres do korespondencji:
Zatonie -Strumykowa 11
66-004 Zielona Góra
tel. kontaktowy  609 472 188


NIP 973-099-71-92
REGON 080525424
KRS 0000384957
Bank BGŻ 33 2030 0045 1110 0000 0207 1140

 

Copyright © 2019 Stowarzyszenie Nasze Zatonie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Copyright 2012. Joomla Templates 2.5 |Replica Rolex

who also carried a  Replica Handbag marketing activities. These celebrity advertising increased Replica Louis Vuitton Handbags Elite status.I can not say how many times I saw the monogram bag sitting on the floor of the 2016 louis vuitton Replica handbags uk amusement park. It disgusts me to think.aqian100325 LV bags is very fashionable, which had to be taken in places like this. The Replica watches UK of the street are perfect for outdoor activities. Or, paint and a few bags of Antigua are safer around water.The best thing is to have a bag of the season to be sure. You can never go wrong with possession of more than a Watches Replica.It ‘was just a small article for the public to know and understand the importance of taking care of these fine Replica rolex items. Now I know it’s just a bag, and there are major issues in the world. I am aware of the crisis that we face every day.But for those of you who have Watches Replicas or if you want one day, just know that the way to treat affect the longevity of the bag.You can forward to the next generation, if we take care of her.2016 louis vuitton handbags made to last a lifetime. The quality of each Replica Rolex watches is eloquent.Tell the world that are one of the Hautes-fashioned. Come and get your Louis Vuitton bag today!Search of a 2016 louis vuitton handbags that is guaranteed to turn heads? We can almost guarantee a double when you add the Replica watches Aquarelle Speedy to your repertoire.
Acheter Levitra Acheter Levitra Generique Levitra En Ligne Lida Daidaihua kamagra france Viagra Strips Lida Paquets de tests Acheter cialis en ligne Acheter viagra en ligne viagra super active Acheter Levitra Kamagra Soft Tabs Viagra Kamagra En Ligne Cialis Acheter Cialis Viagra Soft
Scarpe da donna Scarpe Scarpe Adidas adidas Scarpe Scarpe Scarpe hogan oakley nike air presto new balance nike air max adidas Scarpe nike free nike blazer
michael kors Ray ban nike huarache Adidas Scarpe Abbigliamento Asics nike flyknit scarpe converse Scarpe air jordan scarpe da calcio nike free nike cortez nike roshe air max