Witamy na stronach Zatonia


Zatonie to wieś o średniowiecznym rodowodzie, która od 1 stycznia 2015 roku została włączona w granice Zielonej Góry. 

Pierwsze wzmianki o Zatoniu (Günthersdorf) pochodzą z końca XIII wieku. W XIX wieku miejscowość stała się jednym z ośrodków życia kulturalnego i politycznego, gdy 1840 roku wprowadziła się tu księżna  Dorota de Talleyrand-Périgord, która podjęła decyzję o przebudowie pałacu i powiększeniu parku. Za jej sprawą Zatonie zaczęli odwiedzać  europejscy władcy i artyści.

Zatonie położone jest wzdłuż strumienia Dłubnia, a na południu graniczy z rzeką Śląską Ochlą. Malownicze tereny, łąki i lasy, stwarzają niepowtarzalny klimat. Dodatkowego uroku dodaje zlokalizowany w samym centrum Zatonia park, którego wyjątkowa roślinność oraz wiekowe drzewa nadają majestatyczny charakter. Zatonie to wspaniałe miejsce na spędzenie wolnego czasu, na sobotnio-niedzielne spacery i aktywny wypoczynek.

Serdecznie zapraszamy do Zatonia.

 • Zapraszamy na uroczystości 250-lecia kościoła i Dnia Zatonia

  Zapraszamy wszystkich mieszkańców Zatonia Marzęcina i Barcikowic oraz gości, którzy chcą wspólnie z nami uczestniczyć w radosnym świętowaniu.

 • Święty kamień - opowieść ćwierćmilenijna cz. 7

  W kamieniu znajdującym się w ołtarzu w zatońskim kościele są umieszczone relikwie Św. Simplicjana

 • W sobotę 20 czerwca 2015 roku przyjechały busem do Zatonia dzieci z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji, czyli popularnego „Domu Harcerza” w Zielonej Górze.

 • BOMBASTIC - magiczne zakończenie Nocy Świętojańskiej

  Po raz drugi gościliśmy w Zatoniu  Teatr Ognia „Bombastic”. To niesamowite jak garstka młodych ludzi potrafi rozbudzi wyobraźnię za pomocą ognia i dźwięku.

 • Noc Świętojańska w Zatoniu

  Już po raz piąty Stowarzyszenie „Nasze Zatonie” zorganizowało 19 czerwca 2015 roku Noc Świętojańską. Jak co roku staramy się żeby to święto żywiołów ognia i wody, było okazją nie tylko do wspólnego spotkania, ale również pokazania gościom, jak potrafi bawić się Zatonie.

 • Porządki w parku

  W sobotę 20 czerwca 2015 roku ośmiu kosiarzy z Zatonia pracowało przy usuwaniu jednorocznych samosiejek i odrostów na przestrzeni między ulicą zielonogórska a pałacem. Park znowu wygląda na bardziej zadbany.

Wszystkie chętne osoby i organizacje zapraszamy do współpracy przy tworzeniu pozytywnego wizerunku i przyjaznej atmosfery naszej małej ojczyzny. Chcemy nie tylko propagować wartości historyczne i przyrodnicze naszej okolicy, ale również organizujemy imprezy kulturalno-oświatowo-sportowe i szkolenia podnoszące nasze kompetencje, umiejętności i kwalifikacje. Mamy nadzieję, że uda nam się razem przywrócić dawną świetność tego miejsca.

Zapraszamy do współpracy.

Stowarzyszenie Nasze Zatonie
Zatonie - Leśna 12
66-004 Zielona Góra

NIP 973-099-71-92
REGON 080525424
KRS 0000384957
Bank BGŻ 33 2030 0045 1110 0000 0207 1140

 

Copyright © 2015 Stowarzyszenie Nasze Zatonie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Copyright 2012. Joomla Templates 2.5 |