Powrót po 50 latach

     W piątek 24 kwietnia po południu odwiedziła Zatonie pani dr Ewa Lukas Janowska- historyk sztuki,  wieloletni Wojewódzki Konserwator Zabytków, ale przede wszystkim osoba, która jako pierwsza w 1972 roku, napisała opracowanie dotyczące ruin pałacu i parku w Zatoniu.

     

z dokumentacji dr Ewy Lukas Janowskiej w archiwum LWKZ

      Powstała wówczas obszerna dokumentacja zdjęciowa i pierwszy opis ruin zabytku.  Zdjęcia  dokumentowały doskonale ówczesny stan zachowania oranżerii, zarówno detale sztukateryjne jak i ocalałe fragmenty malarstwa ściennego. Pani Ewa Lukas Janowska spotkała się we wnętrzu oranżerii z Tomaszem Filarem, konserwatorem pracującym przy jego odtwarzaniu .

Z wielkim wzruszeniem pani Ewa wspominała ten czas sprzed 50 lat. Ze zdziwieniem zobaczyła że wśród fotografii jakie znajdują się na planszach pomagających w pracach rekonstrukcyjnych, są i te zrobione przez nią pół wieku wcześniej. 

 

Pani doktor przekazała również swoje cenne uwagi na temat kolorystyki wnętrza. Obecnie trwa ożywiona dyskusja, a w zasadzie ostry spór o kolory jakie powinny się znaleźć na ścianach w oranżerii. Zostało wykonanych kilkanaście próbek kolorystycznych i wkrótce zapadną ostateczne decyzje. 

     

Po wizycie w oranżerii pan Tomasz Filar pokazał również niedokończone jeszcze piaskowcowe płyciny do rekonstruowanego rzymskiego sarkofagu, który wkrótce stanie przed oranżerią.  Ten betonowy cokół, o który wielu odwiedzających park pyta, to właśnie szkielet rekonstruowanego sarkofagu. Zatonie pięknie łączy pokolenia ludzi wrażliwych na niedoceniany przez lata skarb, jakim jest kompleks pałacowo-parkowy. Jesteśmy coraz bliżej momentu, kiedy będziemy się mogli nim cieszyć w pełnej krasie.

J. Skorulski

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł