Wizyta strażaków

Trudno było ukryć podziw i radość, jaką wywołała na twarzach przedszkolaków wizyta druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej “Racula” z Zielonej Góry, którzy 4 maja 2022 r. przyjechali swoim czerwonym wozem na teren zatońskiego przedszkola.

Panowie strażacy od pierwszej chwili skupili uwagę dzieci na swoich słowach opisujących ich ciężką pracę. Wizyta rozpoczęła się od pokazu elementów stroju, w którym pracują. Przedszkolak – ochotnik przymierzył więc kurtkę, założył kominiarkę, a na nią kask, otrzymał również butlę z tlenem oraz maskę. Tak ubrany wyruszył, w asyście pomocników przytrzymujących wąż zakończonym prądownicą, na akcję. Z bezpośredniej relacji wiemy, że wykonanie kilku kroków w tym stroju nie było łatwe, ani lekkie.

Następnie podzieliliśmy się na dwie grupy, które stanęły po dwóch stronach wozu strażackiego. Dowiedzieliśmy się jaki sprzęt jest na wyposażeniu wozu, a to i tak nie wszystko czym dysponuje jednostka ratownicza. Sercem wozu jest oczywiście zbiornik z wodą oraz autopompa, a do tego aż 18 węży “krótkich”, o różnej przepustowości wody, oraz jeden o długości aż 60 m, które łączy się rozdzielaczem. Niezbędne są oczywiście środki ochrony indywidualnej, czyli maski, butle, aparaty tlenowe. Pod ręką jest także torba z wyposażeniem do udzielania pierwszej pomocy. W zależności od rodzaju zagrożenia strażacy używają także różnych narzędzi: m.in. rozpieraczy, przecinaków, młotów, toporów strażackich oraz sprzętów: m.in. pilarek do drewna, agregatu oddymiającego, poduszek unoszących. Zwykłemu człowiekowi nie sposób wszystko spamiętać, dlatego tym bardziej podziwiamy sprawność i zdecydowanie w posługiwaniu się tym wszystkim.

Nadszedł moment, w którym każdy przedszkolak mógł wejść do wozu i choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwy strażak.

Serdecznie podziękowaliśmy strażakom za wizytę. W dowód wdzięczności wręczyliśmy im książeczkę z rysunkami przedstawiającymi nasze wyobrażenie o ich pracy oraz złożyliśmy życzenia tylu powrotów, co wyjazdów. Chóralnym “DZIĘKUJEMY” wyraziliśmy swój podziw za ich trud, poświęcenie i wielkie serce.

Izabela Kmiecik
Renata Dobrucka-Ratajczak

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł