Witaj Wiosno!

Takiego powitania wiosny w zatońskim przedszkolu jeszcze nie było!

21 marca 2022 do naszego przedszkola na wspólne świętowanie przyjechały w dwóch turach cztery grupy dzieci 5- i 6-letnich z oddziału w Drzonkowie. Zrobiło się więc u nas bardzo gwarno i wesoło. W tak licznym gronie w bardzo słoneczny dzień witaliśmy oczekiwaną już przez wszystkich najbardziej radosną porę roku.

Wspólne spotkanie rozpoczęło się od wymarszu pierwszej grupy przedszkolaków do zatońskiego parku w poszukiwaniu zwiastunów wiosny. Dzieci niosły ze sobą tradycyjne gaiki, które od lat szykujemy na powitanie wiosny. Bezlistne jeszcze brzozowe gałązki udekorowane kolorowymi paskami bibuły wprawiły wszystkich w niezwykle radosny nastrój. Po drodze gaiki pozostawały na płotach mijanych domów, by przekazać wszystkim radosną nowinę o nadejściu wiosny. Przemarszowi dzieci towarzyszyła sylwetka Pani Wiosny cała w zwiewnej zielonej dekoracji.

W zatońskim parku oznak wiosny było wiele. Przede wszystkim ciepłe już słońce, ale też śpiew ptaków, pierwsze wiosenne kwiaty i coraz bardziej zielona trawa.

 

W tym samym czasie inne grupy dzieci uczestniczyły w konkurencjach sportowych, matematycznych, wiosennych zagadkach i zadaniach przygotowanych dla nich na przedszkolnym boisku. Przedszkolaki pokonywały przeszkody, skakały, biegły slalomem, przechodziły po ławeczce, rzucały do celu. Układały wyrazy z rozsypanek literowych, nazywały i rozpoznawały zwiastuny wiosny, dodawały i odejmowały liczby korzystając z obrazków z wiosennymi scenkami. Nie mogło zabraknąć oczywiście zabaw ruchowych przy muzyce, wspólnego śpiewania i pląsów. W połowie czasu przeznaczonego na dzień powitania wiosny, obie wielkie grupy dzieci zamieniły się miejscami tak, by każdy mógł uczestniczyć i w wiosennym korowodzie, i we wspólnych zabawach na boisku.

Zakończeniem dnia pełnego wrażeń był piknik na kocykach, mały poczęstunek, ognisko i kiełbaski, czas przeznaczony na swobodne rozmowy o tym, co to się wydarzyło pierwszego dnia wiosny w Zatoniu 🙂 I choć bociany jeszcze tego dnia nie przyleciały, ale wiemy, że wiosna już jest!

Renata Dobrucka-Ratajczak
Zdjęcia: Izabela Kmiecik i Beata Potęga

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł