W teatrze

Od miesiąca przygotowywaliśmy się do wizyty w teatrze. Najpierw rozmawialiśmy o nim, poznawaliśmy nowe słownictwo, dowiadywaliśmy się co to jest scena, kurtyna, rekwizyt, scenografia… W sali organizowaliśmy teatrzyki kukiełkowe i zabawy parateatralne, wcielaliśmy się w aktorów, uczyliśmy się zasad zachowania w teatrze. Udało nam się zainteresować sztuką wszystkie przedszkolaki. Dlatego z wielką radością przyjęły wiadomość, że pojedziemy do Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze na spektakl dla dzieci.

24 marca 2023 odbyła się nasza wycieczka. Wiele dzieci było w teatrze po raz pierwszy w życiu. Ubrani odświętnie pojechaliśmy szkolnym autobusem.

Przedstawienie pt. „Samolub” odbyło się na scenie kameralnej. Bohaterami byli Zosia i Maciek, rodzeństwo, które uwielbiało spędzać czas i bawić się w pięknym ogrodzie. Ogród pełen kwiatów, zieleni i ptaków był jednak własnością Olbrzyma. Kiedy Olbrzym zauważył obecność intruzów, wygonił dzieci, wybudował mur i wywiesił tabliczkę z zakazem wstępu. Zasmucone dzieci musiały znaleźć inne miejsce do zabawy, ale tęskniły za ogrodem. Po czasie Olbrzym zorientował się, że nieobecność dzieci wywołała zimę, zaszkodziła kwiatom, odsunęła ptaki, a piękny ogród stał się zimny i pusty. Zrozumiał, że jest samolubem, który nie dzieli się pięknem i dobrem z innymi. Zaprosił więc Zosię i Maćka, by znowu wrócili do ogrodu i wszyscy wspólnie mogli się nim cieszyć. To mądre przesłanie aktorzy wyśpiewali w piosence finałowej:

„Żeby fajnie żyć,
Samolubem nie można być…”

Choć scenografia spektaklu była dość surowa, ubarwiona tylko niezwykłymi światłami, bardzo zadziałała na wyobraźnię dzieci. Wiele trzeba było bowiem sobie „dopowiedzieć” w swojej głowie. Przedstawienie wywołało też różne emocje: od zachwytu, przez strach, do radości dobrego zakończenia. Spektakl był okazją do rozmów o tym, co się tam wydarzyło, oceny zachowania bohaterów i formułowania ważnych wniosków dotyczących swojego zachowania. I w końcu był tematem rysunków, które wyraziły wszystkie przeżycia.

Wszyscy osiągnęliśmy zamierzone cele. Dzieci były w teatrze, obejrzały sztukę, co wywołało  emocje i przemyślenia. Nauczycielki nauczyły dzieci czegoś, wspólnie z nimi uczestnicząc w innym niż zwykle przedszkolnym wydarzeniu. Wszyscy wiemy, że na długo to pozostanie w naszej pamięci. Nauczanie przez przeżywanie 🙂 

Renata Dobrucka-Ratajczak

Zdjęcia: nauczycielki przedszkola

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł