Spotkanie z leśniczymi

W ramach realizacji tygodniowego tematu „Przygotowania do zimy”, 17 listopada 2022 zatońskie przedszkolaki spotkały się leśniczymi. Nasze przedszkole odwiedził pan leśniczy Michał Makowski, zajmujący się zagadnieniami edukacji w Nadleśnictwie Przytok, a towarzyszył mu pan podleśniczy Radosław Patyk z Leśnictwa Zatonie. Wizyta leśników miała trzy części.

Spotkanie rozpoczęło się od rozmowy z dziećmi młodszymi. Pan Michał wyjaśnił przedszkolakom, co to jest las i co w nim możemy zobaczyć. Najbardziej interesujące dla młodszych przedszkolaków były leśne zwierzęta, więc o nich najwięcej opowiadał pan leśniczy. Pokazywał ich zdjęcia, wspólnie z dziećmi ustalał ich nazwy, wygląd i zwyczaje. Opowiadał wiele ciekawostek o ssakach i ptakach, naśladował ich odgłosy, a w czasie zabaw ruchowych pokazywał ich wielkość i zachowanie.

W grupie starszej spotkanie rozpoczęło się także od ustalenia: co to jest las, jakie ma piętra, jak bogatym jest ekosystemem i jakie występują w nim zależności. Pan leśniczy zwrócił uwagę na konieczność właściwego zachowania się w lesie i szacunku dla wszystkich jego elementów.

Ze starszakami pan leśniczy Michał także rozmawiał o zwierzętach, opowiadał różne ciekawostki np. o puchaczu i sówce czyli największej i najmniejszej polskiej sowie, o rozpiętości skrzydeł orła bielika, o tym, które zwierzęta mają rogi a które poroże, czym się różni samiec sarny od samicy. Przy okazji rozmowy o jeżu – przećwiczono bezpieczną pozycję w kontakcie z agresywnymi psami.

Trzecią częścią spotkania było czyszczenie budek lęgowych w przedszkolnym ogrodzie. Na naszym terenie mamy trzy budki lęgowe i wielokrotnie obserwowaliśmy, że były one zasiedlone przez różne ptaki. W ciągu ostatnich dwóch lat nie były czyszczone, więc późna jesień stała się najlepszym do tego momentem. Czyszczenia dokonał oczywiście pan leśniczy, ale dzieci mogły obserwować nie tylko jego pracę, ale też zawartość budek. Okazało się, że wszystkie były wypełnione do połowy, choć tylko w jednej było tegoroczne gniazdo. We wnętrzach była sucha trawa, mech, drobiny liści i piórek. Widać było ogromną pracę i wysiłek małych ptaków, by w tak misterny sposób przygotować gniazda dla jaj a potem swoich piskląt. Wyczyszczone budki zostały zamknięte i przygotowane na nowy sezon lęgowy. Będziemy wiosną obserwować, czy przylatują do nich wróble albo sikorki.

Spotkanie z leśniczymi dobiegło końca. Było podczas niego dużo ciekawostek o życiu zwierząt, ważnych informacji o lesie i nauki szacunku do całej otaczającej nas przyrody. Na takie tematy często rozmawiamy w przedszkolu i zachęcamy dzieci do poznawania oraz mądrego korzystania z zasobów natury. Leśnicy z pewnością nam w tym pomogli. W podziękowaniu za interesujące spotkanie, dzieci wręczyły leśnikom album ze swoimi rysunkami 🌲🌳

Renata Dobrucka-Ratajczak

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł