Spotkanie z górnikiem

W tym roku nasze przedszkole odwiedzili już różni goście – za każdym razem w innym mundurze. Był już gość ubrany na niebiesko, gość ubrany na zielono, teraz odwiedził nas gość ubrany w czarny mundur. 2 grudnia 2022 z okazji Barbórki, czyli górniczego święta, zawitał do nas inżynier górnictwa nafty i gazu pan Damian Bogdanowicz z zielonogórskiego oddziału Polskiego Górnictwa Nafty i Gazownictwa.

Spotkanie z przedszkolakami rozpoczęło się od prezentacji galowego munduru górnika i czapki czako oraz krótkiej opowieści o patronce górniczych zawodów czyli św. Barbarze. Dowiedzieliśmy się, że na mundurze górnika jest 29 guzików, które symbolizują lata św. Barbary, kiedy została uwięziona w wieży. Na górniczym czako są perlik i żelazko (młot i kilof) czyli dawne narzędzia górnicze, oraz pióropusz, który również wiązał się z dawnymi sposobami wydobywania w kopalniach węglowych skał. Poznaliśmy różne kolory dzisiejszych pióropuszy i ich znaczenie.

„Dawno, dawno temu…” – tak zaczynają się bajki albo legendy. Tak też zaczęła się opowieść pana górnika o historii utworzenia się w ziemi gazu i ropy naftowej, a zakończyła się tym,  jak dziś są odnajdywane i wydobywane oraz na czym polega praca na kopalni gazu. Pokazał dzieciom model głowicy zakładanej przy wieżach wiertniczych, wyjaśnił jak gaz jest dostarczany do odbiorców.

Przedszkolaki obejrzały prezentację, przedstawiającą co można zrobić z ropy naftowej, dlaczego jest tak ważna w naszym życiu oraz do czego wykorzystujemy gaz ziemny. Na koniec spotkania pan górnik obdarował dzieci papierowymi czako, żeby każdy przez chwilę mógł poczuć się jak górnik w czasie Barbórki. Dzieci przygotowały dla gościa album z rysunkami.

Temat zaprezentowany przez pana Damiana nie był wcale łatwy. Okazało się jednak, że zainteresował on dzieci, a przedszkolaki dużo się dowiedziały. Każde dziecko przecież wie, że w domu jest ciepło z kaloryfera i że garnek z zupą gotuje się na kuchence gazowej. Nie wszyscy jednak do tej pory wiedzieli, jaki początek mają te cuda w naszych domach. Teraz wiemy już dużo więcej dzięki Gościowi w czarnym mundurze.

Za kilka dni w naszym przedszkolu kolejny Gość. Tym razem ubrany na czerwono… 🙂 

Renata Dobrucka-Ratajczak

Zdjęcia Małgorzata Lewandowska

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł