Spartakiada Przedszkolaka 2023

Szkoła Podstawowa nr 24 w Zielonej Górze – Drzonkowie nosi zaszczytne imię Polskich Olimpijczyków, co zobowiązuje i motywuje. Nasze przedszkolaki, jako prawdopodobni przyszli uczniowie tej szkoły, uczestniczą w bardzo wielu wspólnych imprezach i przedsięwzięciach – jesteśmy bowiem w jednym Zespole Edukacyjnym. Ostatni tydzień października był w Zespole obchodzony jako Tydzień Patrona. W tym czasie starsze przedszkolaki brały udział m.in. w warsztatach sportowych z tenisa stołowego, ale najważniejszym wydarzeniem „olimpijskim” była Spartakiada Przedszkolaka.

Spartakiada organizowana dla Miejskiego Przedszkola nr 43 ma już swoją wieloletnią tradycję. W tym roku zmagania sportowe odbyły się 27 października 2023, a uczestniczyło w nich sześć grup przedszkolnych – od 3-latków do 6-latków. Najważniejszym celem nie była wygrana, ale sam udział, wykonanie wszystkich sportowych zadań w swoim tempie, pokonanie wszelkich trudności i dobra zabawa.

Uczestniczące w Spartakiadzie przedszkolne grupy zaprezentowały się w różnokolorowych strojach, co ułatwiało później dzieciom orientację na wielkiej drzonkowskiej sali gimnastycznej. Mali Giganci i Drużyna Franklina wystąpili w czerwonych koszulkach. Spartakiada rozpoczęła się od rozgrzewki i poznania zasad fair play.

Pierwszą konkurencją były przeskoki przez płotki i przejście przez koło hula hop. Kolejną także skoki, ale już obunóż do wyznaczonych pól, a następnie rzuty do celu woreczkami gimnastycznymi.

Dwie następne konkurencje wymagały szybkości, zwinności i zachowania równowagi. Do pokonania były dwa slalomy. W pierwszym dzieci toczyły duże piłki koszykowe między pachołkami, w drugim, także między pachołkami, na rakietce pingpongowej przenosiły woreczek.

Piątym sportowym zadaniem było toczenie lekkiej piłki kijem do unihokeja i oddanie strzału do bramki, a ostatnim przejście równoważne po ławeczce i przeturlanie się po materacu. Na zakończenie Spartakiady pojawiła się konkurencja dla całej grupy – podawanie do tyłu obręczy dzieciom ustawionym w rzędzie.

W czasie sportowych zabaw sprawność doskonaliły nie tylko duże mięśnie rąk, nóg czy pleców. Potrzebna była też precyzja, celność, koncentracja i pamięć, bo konkurencje wymagały złożonych czynności. Spartakiada Przedszkolaka okazała się jak zawsze wspaniałą radosną imprezą. Niektóre dzieci sceptycznie lub wręcz z lękiem rozpoczynały udział w zabawie, ale kończyły w euforii radości i świetnym nastroju. Nie było nikogo niezadowolonego. Wszyscy pytali wręcz: kiedy kolejna spartakiada?

Pewnie za rok! 🙂 

Renata Dobrucka-Ratajczak

Zdjęcia Izabela Kmiecik i Małgorzata Lewandowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł