Sens Bożego Narodzenia

Po dwóch latach przerwy, spowodowanej epidemią, wróciliśmy do tradycji naszego przedszkola, przygotowywania przedstawienia jasełkowego i występów na sali w Zatoniu. Znów spotkała się cała nasza przedszkolna rodzina i przyjaciele, by wspólnie świętować nadchodzące Boże Narodzenie. Były nasze przedszkolaki, rodzice, nauczyciele i pracownicy przedszkola, pani dyrektor oraz grono bliskich nam osób, panowie: Krzysztof Sadecki, Wiesław Kuchta, Jarosław Skorulski i Rysiu Rosa.

Nasze wigilijne spotkanie odbyło się 15 grudnia 2022. Rozpoczęło się od występów dzieci młodszych, które z lampionami, przy dźwiękach skrzypcowej nastrojowej muzyki, w „mroku nocy” weszły na salę. Jak małe śnieżynki i aniołki wprowadziły magiczny nastrój już od pierwszej chwili. W czasie swojego tańca, zatrzymywały się kilkakrotnie i recytując wierszyki, wyjaśniały, jaki jest sens Bożego Narodzenia. Potem zaśpiewały kolędy i zatańczyły wesoło do piosenek o reniferach i Mikołaju.

W drugiej części wystąpiły dzieci starsze, prezentując tradycyjne przedstawienie jasełkowe. Na scenie byli aniołowie, pasterze, królowie, Maryja i Józef z dzieciątkiem w żłóbku. Występ zaczęły anioły, które budziły śpiących pasterzy i oznajmiały radosną nowinę. Pasterze udali się do stajenki, zanieśli podarki, śpiewali kolędy i radośnie wracali do swoich domów. Do Betlejem przybyli też królowie z bogatymi darami. Maryja i Józef dziękowali za złożone dary i ogłosili, kim jest Małe Dziecię.

Noc pełna niezwykłych zdarzeń, anielskiego śpiewu i gry na instrumentach, pełnego zachwytu tańca szczęśliwych aniołów…

Nasze świąteczne spotkanie to nie tylko światło, muzyka, nastrój, wzruszenia… To też świąteczne smaki, które znalazły się na stole, a które przygotowali rodzice. Próbowaliśmy pierniczków i ciast, pierogów, krokietów i barszczu, a nawet śledzi. Nie zabrakło owoców i ciasteczek, dobrej kawy i herbaty. Przy tym wszystkim miłych rozmów przy stole.

Niech pozostaną z nami życzenia, które na końcu występu złożyły anioły:

Te święta kojarzone są też z prezentami,

Ale najważniejsze, byśmy nie byli sami,

Byśmy obecność bożą zawsze odczuwali,

Bo względem wielkości nieba, jesteśmy tacy mali.

Niech te kolejne święta razem spędzone

Będą przez nas najbardziej docenione.

Życzymy wszystkim Wesołych Świąt,

Niech wszystkie złe rzeczy uciekają stąd.

Renata Dobrucka-Ratajczak

Zdjęcia: Małgorzata Lewandowska

Izabela Kmiecik

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł