Pożegnanie absolwentów

Stoją przed nami tu absolwenci,
Dumni, szczęśliwi i uśmiechnięci.
Teraz do szkoły im iść naszedł czas,
Żegnają przedszkole i wszystkich nas…

23 czerwca 2021 w ogrodzie zatońskiego przedszkola odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2020/2021 i pożegnania absolwentów. W wydarzeniu grupy starszej „Nudzimisie” wzięły udział przedszkolaki wraz z nauczycielkami, pracownikami przedszkola i rodzicami, a także dyrektor Zespołu Edukacyjnego nr 4 pani Jolanta Szlachetka, dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 43 pani Małgorzata Zrobczyńska i ksiądz katecheta Ireneusz Mastej.

Uroczystość rozpoczęła się od występu dzieci, podczas którego młodsze przedszkolaki prosiły absolwentów, by opowiedziały, czego nauczyły się przez wszystkie lata w przedszkolu. Starsze dzieci wymieniały takie wartości jak przyjaźń, szacunek, wzajemna pomoc, życzliwość, otwartość na innych, mówienie prawdy. Dziękowały za wspólne zabawy i naukę. Śpiewały też piosenki o żegnaniu przedszkola, o rozstaniu z kolegami, o tym, że w przedszkolu było im dobrze.

Po występie pani dyrektor przedszkola oznajmiła, że „na poloneza już czas”, więc absolwenci z młodszymi kolegami zatańczyli najpiękniejszy polski taniec narodowy. Po dostojnie odtańczonym polonezie, zostało odsłonięte tablo z wizerunkami absolwentów. Zawiśnie teraz w naszej przedszkolnej galerii.

Na zakończenie uroczystości najstarsze dzieci otrzymały medale i dyplomy ukończenia przedszkola, nagrody i pamiątki, po czym z radością rzuciły biretami, zamykając w ten sposób swój pierwszy w życiu etap edukacji.

Nagrody i dyplomy otrzymały też młodsze przedszkolaki z grupy „Nudzimisie”, bo również 5-latki swoimi postępami, zaangażowaniem, dobrymi relacjami w grupie zasłużyły na pochwałę. Podziękowania za współpracę otrzymali też rodzice przedszkolaków.

Nasze uroczyste spotkanie było nie tylko pożegnaniem z absolwentami. Przyszło nam też pożegnać się z panem Józefem Rosą – przez wszystkich nazywanym Panem Rysiem – wieloletnim woźnym naszego przedszkola. Z wielkim żalem przyjęliśmy decyzję pana Rysia o przejściu na emeryturę i zakończeniu pracy w naszym przedszkolu. Dlatego chcieliśmy wyjątkowo podziękować mu za ogromne zaangażowanie w pracę na rzecz naszego przedszkola, wielki wysiłek jaki wkładał w dbanie o jego otoczenie, niezrównaną pomoc w organizowaniu wszelkich imprez i uroczystości przedszkolnych, nieustanne naprawianie przedszkolnych zabawek, a przede wszystkim serdeczność, dobroć, optymizm, uśmiech i ciepło wobec dzieci, które nigdy go nie opuszczały. Nasz przedszkolny „Dziadek” otrzymał od nas akwarelę przedstawiającą nasz piękny przedszkolny budynek.

Czas pożegnań jednak się nie skończył. W trakcie uroczystości także i nasz katecheta – ksiądz Ireneusz, również poinformował nas, że zostaje przeniesiony na inną parafię i po siedmiu latach odchodzi z Zatonia.

Wspaniały pożegnalny tort, przygotowany przez rodziców, „nie smakował” jakoś wyjątkowo słodko. W poczuciu zadowolenia z naszych tegorocznych absolwentów, dumy z ich osiągnięć i przemian jakie przeszli przez lata w naszym przedszkolu, smutno jest się żegnać. Do listy pożegnań dołączyli też pan Rysiu Rosa i „pan” ksiądz Ireneusz Mastej.

Dla kończących przedszkole dzieci – czas rozwinąć skrzydła, odlecieć wysoko i daleko, by realizować swoje marzenia, zaspakajać ciekawość świata i wierzyć w siebie. Dorosłym, którzy otaczali te dzieci, czas na zmiany. Los połączył nas przez chwilę, byśmy szli wspólną drogą dla dobra: Błażeja, Kornelii, Martyny, Mai, Magdaleny, Leny, Zoriany, Jakuba, Pawła i Szymona. Zadanie wykonane…

Szczęśliwej drogi dla wszystkich ❤️

Renata Dobrucka-Ratajczak

Zdjęcia i filmy: Małgorzata Lewandowska i Izabela Kmiecik

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł