Nudzimisie w Zielonej Górze

Ledwo 1 września 2022 roku spotkaliśmy się wszyscy w przedszkolu, a już grupa Nudzimisiów, czyli dzieci pięcio- i sześcioletnich opuściła mury placówki i wyjechała na wycieczkę. W piątek, 9 września 2022, panie Iza i Gosia, wspierane przez panią Elę, zabrały dzieci na spacer po zielonogórskim deptaku, lecz nie tylko.

Przedszkolacy dzielnie wędrowali po centrum Zielonej Góry i przyglądali się kamienicom, na których fasadach podziwiali bogactwo ornamentów, często o (wino)roślinnym charakterze. Podczas wędrówki dzieci dostrzegły herb miasta umieszczony na ratuszu oraz pomniku św. Urbana I patrona miasta.

Trwające święto miasta, czyli Winobranie, nierozerwalnie wiąże się z osobą Bachusa, który dba o dobrą atmosferę wśród mieszkańców i przyjezdnych gości. Niestety nie udało się nam z nim spotkać wśród licznych stoisk, ale trafiliśmy pod jego pomnik u zbiegu ulic Kupieckiej, Żeromskiego i al. Niepodległości. Wielokrotnie natknęliśmy się na figurki jego dzieci, czyli Bachantek i Bachusików. Każde takie spotkanie obfitowało w okrzyki zachwytu i wywoływało uśmiechy na twarzach dzieci.

Po przejściu przez cały deptak, dotarliśmy do fontanny, a stamtąd udaliśmy się na Winne Wzgórze. Na tym najważniejszym miejskim wzniesieniu podziwialiśmy uprawiane tam winorośle. Następnie przeszliśmy przez drzwi Palmiarni i wkroczyliśmy w świat egzotycznych roślin. W tropikalnych warunkach, wśród soczystej zieleni odbyliśmy spacer po dwóch kładkach widokowych, z których podziwialiśmy imponujących rozmiarów roślinność oraz panoramę naszego miasta. Na koniec dzieci spędziły kilka chwil w zielonym labiryncie, z którego wyjście nie dla każdego okazało się błahostką.

Wiele miejsc wzbudziło nasze zainteresowanie, więc chętnie wrócimy na ulice miasta.

Izabela Kmiecik
Red. Renata Dobrucka-Ratajczak

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł