- Nasze Zatonie - http://www.naszezatonie.org.pl -

Nasze lektury

W tym roku szkolnym, obie nasze zatońskie grupy, wybrały na swoje nazwy bohaterów lektur dla przedszkolaków. Starszaki to grupa „Nudzimisiów”, a maluszki to „Misie Tulisie”. Głośne codzienne czytanie literatury dziecięcej, jej analiza i praca z tekstem, stały się priorytetowym rocznym zadaniem naszego przedszkola.

Nidzimisie są niezwykle sympatycznymi stworkami, żyjącymi w Nudzimisiowie. Bardzo chętnie odwiedzają przedszkolaków, które znudzone brakiem pomysłów na zabawę, wołają w swoich domowych pokoikach:  „Nudzi mi się!” Mają dla dzieci nie tylko propozycje zabaw, ale pomagają też rozwiązywać wiele problemów przedszkolaków i w samym przedszkolu, i domu rodzinnym, związanych  z  trudnościami, konfliktami, emocjami, relacjami czy wartościami. Autorem wspaniałej serii o nudzimisiach dla starszych przedszkolaków jest Rafał Klimczak. Te urocze i mądre książeczki, pięknie ilustrowane, czytamy we fragmentach codziennie w przedszkolu podczas popołudniowej relaksacji.

Młodsze przedszkolaczki czytają zaś serię o Misiu Tulisiu, której autorem jest angielski pisarz literatury dziecięcej David Melling. W każdej przygodzie Misia Tulisia pojawia się motyw tulenia, który jest wyrazem miłości i przyjaźni. Mali czytelnicy uczą się z Tulisiem emocji, rozumienia ich i nawiązywania relacji.

Po zapoznaniu się z częścią przedszkolnych lektur, w październiku i listopadzie 2020, zostały zorganizowane dla dzieci konkursy plastyczne nawiązujące do bohaterów książek. Starsze dzieci zachęciliśmy do wykonania prac z wykorzystaniem jesiennych naturalnych materiałów. Maluszki miały wybrać dowolną technikę i wykonać portret Misia Tulisia. Chętne dzieci zrobiły prace plastyczne w domu i zaprezentowały je nam w przedszkolu. Piękne prace ozdobiły nasze sale. Dla uczestników obu konkursów panie nauczycielki przygotowały dyplomy i drobne upominki.

Dzięki naszym przedszkolnym lekturom nie tylko rozwijamy zainteresowania czytelnicze dzieci, ale przede wszystkim dbamy o ich rozwój społeczno-emocjonalny i wrażliwość artystyczną.

Renata Dobrucka-Ratajczak