- Nasze Zatonie - http://www.naszezatonie.org.pl -

Mistrzowie recyklingu

W kwietniu, z okazji Dnia Ziemi, w Miejskim Przedszkolu nr 43 w Zielonej Górze został zorganizowany konkurs na eko-zabawkę. Uczestnikami mogły zostać dzieci z każdej grupy wiekowej z naszych trzech oddziałów: w Drzonkowie, Raculi i Zatoniu. Celem plastycznej rywalizacji było wykonanie zabawki z dostępnych wszystkim odpadów – takich jak plastikowe butelki, folia, kartony, pudełka, zakrętki i inne opakowania. Coś co zwykle trafia do śmietnika mogło otrzymać „nowe życie” i skupić na sobie uwagę przedszkolaków. Do wykonania konkursowego zadania potrzebna była pomysłowość i trochę kreatywnie spędzonego wolnego czasu z rodzicami w domu.

Ostatecznie w konkursie wzięło udział 31 dzieci z całego naszego przedszkola. Po wstępnych eliminacjach na poziomie grup, wytypowanych zostało do finału 10 prac. Spośród dzieci 3-letnich najlepsze prace wykonały: Martynka Purczyńska, Adela Woźniak i Nikola Leśniewicz. Finaliści 4-latki to: Julia Andrynowska, Irenka Woźniak i Kornelia Królik. Finaliści 5-latki to: Olaf Łyskawka, Maja Zgnilec i Szymek Tomczyk. W kategorii dzieci 6-letnich najlepszą zabawkę przygotowała Amelka Napierała.

Dzieci wykonały różne zabawki. Dziewczynki pracowały nad domkami dla lalek i kuchniami, chłopcy przygotowali różne pojazdy. Były wśród zabawek także węże z zakrętek i meduza z kubeczka, statki i żaglówki, gry i układanki, helikopter, a nawet piłkarzyki. Warunkiem zwycięstwa w konkursie była samodzielność wykonania pracy przez dziecko, pomysłowość, estetyka, ale także stabilność zabawki – by można się było nią naprawdę pobawić.

Zwycięzcami zostali: Nikola, Kornelia, Maja i Amelka. Pozostali finaliści otrzymali wyróżnienia.

W zatońskim przedszkolu rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 9 maja 2022. Podczas spotkania obu naszych grup oglądaliśmy wszystkie konkursowe prace. Staraliśmy się dostrzec, z czego zostały wykonane. Podziwialiśmy pomysłowość i gratulowaliśmy wszystkim uczestnikom. Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali nagrody książkowe, w wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy i medale z napisem „jestem EKO”.

Cel konkursu na eko-zabawkę został osiągnięty. Przedszkolaki przygotowały ciekawe prace i pochwaliły się nimi. Dzieci, które nie wzięły udziału w tej rywalizacji zobaczyły, jak można bawić się inaczej i jak samemu zrobić sobie zabawkę z „byle czego”. Przy okazji – my nauczyciele i rodzice – osiągnęliśmy inny cel. Wspólnie uczymy dzieci jak segregować odpady, ograniczać konsumpcję, dbać o środowisko naturalne i naszą planetę. Wszyscy uczymy się jak być EKO 🙂

Renata Dobrucka-Ratajczak