Mikołajki 2022

Dzień 6 grudnia jest wyjątkowym dniem dla wszystkich dzieci. To spotkanie z Mikołajem. Jest to Gość inny niż wszyscy, wymarzony, upragniony… Gość życzliwy, wyrozumiały, uśmiechnięty, serdeczny. I choć tradycyjnie pyta, czy dzieci były grzeczne – upominek ma dla każdego, bo jest dobry i wierzy w dobro innych ludzi.

Zatońskie przedszkolaki czekały na Mikołaja od samego rana. Do przedszkola przychodziły ubrane na czerwono, z mikołajkowymi czapeczkami na głowach. Kiedy grzecznie zjadły śniadanie, wiedziały, że chwila spotkania już jest bliska. Rozmawiały sobie o tym, co o Mikołaju wiedzą, skąd przybywa, co lubi, jak to się dzieje, że potrafi przygotować prezent dla każdego. Były jednak zniecierpliwione oczekiwaniem i bacznie nasłuchiwały dzwoneczków, zaglądały do okien. W końcu On wszedł…

Powitanie było pełne radosnych okrzyków i przedszkolaki ciepło przywitały gościa. Chciały zrobić mu niespodziankę, więc zaśpiewały dla Mikołaja piosenki i zatańczyły.

Spotkanie z Mikołajem rozpoczęło się od rozstrzygnięcia konkursu plastycznego, jaki był zorganizowany tuż przed mikołajkami. Tematem pracy plastycznej, którą dzieci robiły w domu, był portret Mikołaja. Na konkurs wpłynęło bardzo dużo, bo aż 28 prac. Portrety Mikołaja zrobiły chętne dzieci od 3-latków do 6-latków. Prace znalazły się na przedszkolnej wystawie. Dzieci, biorące udział w konkursie, otrzymały upominki i dyplomy, a wręczał je sam Mikołaj.

 

W końcu przyszedł czas na prezenty mikołajkowe. Otrzymali je bez wyjątku wszyscy, nawet panie nauczycielki i panie pomoce. Były też zapakowane prezenty dla grup, które dzieci dostały od Mikołaja. W pudełkach były nowe gry, układanki, zabawki, instrumenty i książki dla dzieci.

 

Spotkanie z Mikołajem było, jak zawsze, pełne wrażeń i emocji. Najpierw trochę respektu i strachu, potem radości i wdzięczności, a na koniec już swobody i spokoju. Mikołaj wychodząc, obejrzał jeszcze piękne prace plastyczne i pożegnał się z dziećmi na rok. Najważniejsze jednak w czasie spotkania z przedszkolakami było to, co im powiedział.

Okazało się, że tym co najbardziej lubi Mikołaj wcale nie są ciasteczka czy świąteczne pierniczki – tylko miłość, szacunek do ludzi i wzajemna pomoc.

I o to właśnie prosił dzieci Mikołaj… 

Renata Dobrucka-Ratajczak

Zdjęcia: Nauczycielki przedszkola

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł