Książka nasza przyjaciółka 📚📖

Rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci przedszkolnych jest jednym z naszych priorytetowych zadań. Kontakt z książką, słuchanie głośnego czytania, poznawanie literatury dziecięcej i jej analiza jest doskonałym środkiem do kształtowania osobowości dzieci, dostarczania wzorców zachowań, możliwością poznawania i przeżywania różnych emocji. Ponadto bogaci język, poszerza wiedzę i rozwija wyobraźnię słuchaczy. Taka wizja w pracy z dziećmi towarzyszy nam właściwie każdego dnia. Codzienne głośne czytanie przedszkolakom jest stałym jego punktem.

W tygodniu poświęconym książkom zaprosiliśmy do głośnego czytania członków najbliższej rodziny przedszkolaków. Gościliśmy w kolejnych dniach starszą siostrę, mamę, tatę – by w ten sposób podkreślić wielkie znaczenie książek w życiu człowieka, najpierw jako literaturę dziecięcą, by z czasem zainteresować dzieci literaturą szeroko pojętą. Ważne dla nas było też, by wskazać, że wspólne czytanie i słuchanie czytania jest doskonałym sposobem wspólnego spędzania czasu.

Dla rozwijania przyjaźni z książkami postanowiliśmy wybrać się do Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze Raculi, by być jeszcze krok bliżej w kierunku zainteresowań czytelniczych. Z panią bibliotekarką Darią spotkaliśmy się 21 maja 2025. Z Zatonia do Raculi pojechaliśmy autobusem miejskim.

Lekcja biblioteczna świetnie przygotowana przez panią bibliotekarkę rozpoczęła się od ogólnego zaprezentowania biblioteki, w której większość dzieci z grupy „Nudzimisie” była po raz pierwszy w życiu. Dzieci poznały zasady funkcjonowania biblioteki i wypożyczania książek oraz ich poszanowania przez czytelników. Pani bibliotekarka pokazała dzieciom różne rodzaje książek m.in. słowniki, atlasy, encyklopedie, albumy oraz literaturę piękną. Potem przyszedł czas na głośne czytanie. Wybrana książeczka dla dzieci, z przewrotnym tytułem „Nie lubię książek. Koniec kropka” – zabawnie opisała przygody dziewczynki, która najpierw przytłoczona ilością książek wokół siebie, w końcu je polubiła, a wystarczyło tylko wziąć je do ręki.

Tak też się stało podczas naszej wycieczki do biblioteki. W swobodnym czasie, który tam spędziliśmy, dzieci mogły kolorować obrazki lub oglądać, przeglądać, czytać wybrane przez siebie książki. Mimo małej przestrzeni raculskiej biblioteki każdy znalazł dla siebie miejsce dla wybranego zajęcia. Ponad godzinny czas tam spędzony przeleciał nie wiadomo kiedy…

Wycieczka do biblioteki była bardzo udana. Dzieci z przyjemnością i zainteresowaniem korzystały z książek, zachwycone ich ilością i różnorodnością. Mogły dotknąć, obejrzeć, odłożyć, poszukać czegoś, co je zaciekawi. A w każdej było coś innego, nowego, tajemniczego. To zachęcało, by patrzeć i szukać dalej. Mamy nadzieję, że zasialiśmy kolejne ziarenko przyjaźni z książkami… 📚📖

Renata Dobrucka-Ratajczak 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł