Jesienne Pasowanie na Przedszkolaka

Jest jesień. To wiedzą wszyscy. Lecz nie wszyscy wiedzą, że nasza zatońska sala przemieniła się w królestwo pani Jesieni. Obsypana złotymi liśćmi pani Jesień zebrała swoje skarby i udekorowała nimi to piękne miejsce. Przyniosła pełne kosze owoców, kufry wypełnione warzywami, kasztanami i żołędziami. Jesienne królestwo pełne jest skarbów ukrytych w szklanych słoiczkach, w których czarodziejka Jesień zatrzymała czas i smaki na zimowe dni. Leżą tu brzuchate dynie, stoją bukiety jesiennych kwiatów. To wielkie skarby, to czary i jesienna magia…

12 października 2021 w niezwykłej scenerii odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. Bardzo dawno u nas nie było takiego spotkania – występów obu przedszkolnych grup dla rodziców. W uroczystości uczestniczyły też pani dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 43 Halina Wilk-Brzezicka i wicedyrektor Zespołu Edukacyjnego nr 4 Jolanta Szlachetka.

Program artystyczny rozpoczęła grupa starsza. Na scenie pojawiła się pani Jesień. Zasiadła na tronie, a po powitalnej piosence przedszkolaki zapytały ją, jakie skarby przyniosła. Jesienne elfiki opowiedziały o bukietach kwiatów i wrzosie, kolorowych liściach i deszczowej pogodzie. O tej właśnie zaczarowanej jesiennej pogodzie dzieci zaśpiewały piosenkę, akompaniując sobie na klawesach. W końcu pani Jesień opowiedziała małym wiewióreczkom o soczystych i słodkich owocach, o kasztanach i orzechach, które przyniosła w darze.

Starszaki w swoich wierszykach mówiły też o przygotowaniach zwierząt do zimy, o zbieraniu zapasów, szykowaniu zimowych legowisk, o tym jak czyją się jesienią zajączek, myszka, borsuk, suseł i sarna. Na zakończenie swojego występu zatańczyły jesiennego rock and rolla.

Po występie grupy Nudzimisie, na scenę weszły Misie Tulisie. Młodsze dzieci zaśpiewały cztery piosenki: o tym, że są zuchami i potrafią się przywitać oraz o małym misiu, który przyszedł do przedszkola. Do jesiennego nastroju dołożyły piosenkę o kasztanowym ludziku, a na koniec zaśpiewały o swojej codziennej drodze do przedszkola i pięknej okolicy. Maluszki zaprezentowały się w dwóch tańcach „Dwa misie” i „Cztery łapy”.

Część artystyczną naszej uroczystości zakończyło ślubowanie młodszych dzieci:

Ja przedszkolak dzielny
Zawsze będę uśmiechnięty,
Będę słuchał swojej pani
I zjadał całe śniadanie.
Będę dbał o zwierzęta i chronił kwiaty,
Aby nasz świat był piękny i bogaty…

Wszyscy zgromadzeni goście wysłuchali i przyjęli ślubowanie. Nadszedł więc czas na uroczyste pasowanie najmłodszych i nowoprzyjętych dzieci. Wielki ołówek w ręku pani dyrektor dotykał ramion małych przedszkolaków. Na znak przyjęcia do grona zatońskiego przedszkola, dzieci otrzymały dyplomy i słodkie upominki.

Na naszej uroczystości nie mogło zabraknąć, jak zawsze, miłego poczęstunku przygotowanego przez rodziców: ciast i babeczek, owoców i napojów. Dobrze było spotkać się znowu razem, porozmawiać i pobyć trochę ze sobą. Jesienna dekoracja sali i stołów wprowadziła nas w ciepły nastrój złotej polskiej jesieni. Ukazała jej piękno i bogactwo, zachwyciła kolorami.

Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z Jesiennego Pasowania na Przedszkolaka. To był bardzo udany i dobrze przygotowany występ 🙂

Zapraszamy na film z uroczystości

Renata Dobrucka-Ratajczak
Zdjęcia: Izabela Kmiecik, Małgorzata Lewandowska

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł