Jesienne Pasowanie na Przedszkolaka

Wrzesień dobiegł końca. Był pełen nowych wrażeń, powakacyjnych spotkań, zmian, ciekawych zabaw i zajęć, różnych wydarzeń, które już zdążyły się odbyć w naszym przedszkolu. Przez cały jednak czas mieliśmy już jasno wytyczony cel, by młodsze przedszkolaki przygotowały się do uroczystości Pasowania, a starszaki do jesiennego spotkania. Obie te okazje połączyliśmy 27 września 2023 w Jesienne Pasowanie na Przedszkolaka – pierwszą dużą uroczystość z rodzicami.

Mali Giganci zaprezentowali się jako pierwsi, w połowie bowiem stanowią zupełnie nowy przedszkolny zespół. To właśnie oni najbardziej oczekiwali pasowania na przedszkolaka. Swój występ rozpoczęli od zabawy tanecznej, by raźniej pokonać tremę. Kandydaci do pasowania wygłosili krótkie wierszyki o tym, jak codziennie wychodzą do przedszkola, jak się tu bawią, jak się czują, czego już się nauczyli. Pochwalili się ważnymi słowami, które stosują na co dzień i zaśpiewali piosenkę o przedszkolu, pani i zabawkach. Po dużych brawach była kolejna piosenka o jesiennych liściach i wietrze. Na zakończeniem Mali Giganci złożyli ślubowanie i przyrzeczenia.

Występ młodszych przedszkolaków pochwaliła pani dyrektor przedszkola Halina Wilk-Brzezicka. Zapewniła, że wszystkie nowe przedszkolaki mogą zostać uroczyście przyjęte do zatońskiej gromadki. Dotykając wielkim ołówkiem ramienia każdego kandydata – pasowała ich na pełnoprawnych przedszkolaków. Od pań nauczycielek dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i ogromne lizaki. Już jako prawdziwi przedszkolacy, mogli wszyscy zatańczyć do piosenki „Bo my przedszkolaki, to jedna rodzina”.

Po zakończonym Pasowaniu na Przedszkolaka, rozpoczął się jesienny występ. Drużyna Franklina zaśpiewała dwie nowe piosenki: o tym, że chętnie chodzą do przedszkola i cudownie im tu mija czas oraz o tym, że są już starsi i ciągle rosną.

Starsze przedszkolaki przygotowały przedstawienie teatralne w oparciu o klasyczny tekst literatury dziecięcej „Z przygód Krasnala Hałabały” Lucyny Krzemienieckiej i wystąpiły w bajce „O gościach co nie przyszli na ucztę”. Narratorzy kolejno opowiadali, jak to wyglądał domek i gospodarstwo małego Krasnala, i jak pewnego razu zaprosił do siebie na ucztę gości. Zaproszenie przyjęła wilga złocista i jaskółka, słowik śpiewak i kukułka. Rezolutny Hałabała upiekł dla gości placek z borówkami i czekał na ich przybycie. Goście jednak nie przyszli. Zamiast nich Krasnal spotkał Jesień. Nie był zadowolony. Ze złością zjadł sam cały placek i zasnął w swoim domku. Zaproszeni goście odlecieli do dalekich ciepłych krajów, a Jesień „… jak to o niej wie się, chodziła od drzewa do drzewa i strącała liście”.

Finałem jesiennego spotkania była piosenka „Idzie jesień”, którą zaśpiewały: ptaki, Hałabała, pani Jesień i wszystkie starsze przedszkolaki oraz „Jesienny taniec słońca” w dwóch kręgach.

Po części uroczystej i artystycznej – Jesienne Pasowanie na Przedszkolaka zamieniło się w rodzinny piknik. Rodzice przygotowali pyszne ciasta, desery i owoce, którymi częstowaliśmy się z wielką przyjemnością. Dzieci bawiły się na placu zabaw i dmuchanych zamkach, które niespodziewanie pojawiły się obok przedszkola.

Pogoda dopisała nam niezwykle. Dostaliśmy w prezencie najcieplejszy dzień września, aż z niedowierzaniem myśleliśmy czy to rzeczywiście początek jesieni.

Przyjęliśmy to jako dobry znak, że w naszym przedszkolu jest zawsze słoneczna pogoda… 😉 🌞

Renata Dobrucka-Ratajczak

Zdjęcia i filmy: Izabela Kmiecik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł