Bezpieczny przedszkolak

W Ogólnopolskim Dniu Przedszkolaka, 20 września 2023, już kolejny raz odwiedził nasze przedszkole pan policjant dzielnicowy aspirant Damian Caganowski. Spotkanie rozpoczął od złożenia życzeń przedszkolakom – wiadomo jak to policjant, by zawsze były bezpieczne i szczęśliwe. Całe nasze spotkanie było właśnie na temat bezpieczeństwa.

Pan policjant zaprezentował swój mundur i wyposażenie. Pokazał odznakę, czapkę, radiostację, pałkę, kajdanki. Opowiedział o swojej pracy, a potem rozpoczął rozmowę z dziećmi. Jej tematem były numery alarmowe, sposób kontaktowania się z numerem 112 i przekazywania ważnych informacji o trudnych zdarzeniach. Pan policjant zwrócił uwagę, że nawet przedszkolaki mogą pomóc w wielu sytuacjach, prawidłowo wzywając służby ratunkowe.

Rozmowa o bezpieczeństwie dotyczyła też kontaktów z nieznajomymi, umiejętności asertywności wobec obcych, ostrożności w nowych dla dzieci sytuacjach, szczególnie kiedy są same. Bezpieczeństwo to też udział w ruchu drogowym – i tu przedszkolaki popisały się dobrą znajomością podstawowych zasad bezpieczeństwa: przechodzenie przez jezdnię, znaczenie sygnalizacji świetlnej, znaki drogowe, wyposażenie roweru. Na koniec spotkania w sali pan policjant wręczył dzieciom odblaski, wyjaśniając jak ważne jest ich znaczenie w zbliżającej się porze jesienno-zimowej. Dzieci przygotowały dla pana policjanta album ze swoimi rysunkami.

Druga część spotkania była już się na placu zabaw. Tam odbyły się praktyczne ćwiczenia w przechodzeniu po pasach, które niespodziewanie pojawiły się na trawie 🙂 a tuż przed nimi wzorowo zatrzymał się przyjeżdżający samochód 🙂

Na koniec tego wyjątkowego spotkania, każdy przedszkolak mógł wejść do radiowozu, usiąść za kierownicą lub z tyłu pojazdu i poczuć się jak prawdziwy policjant. A ten prawdziwy policjant, pan Damian, na naszym placu zabaw przez chwilę chciał się poczuć jak prawdziwy przedszkolak 🙂 

Renata Dobrucka-Ratajczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł