Aktualności


 

 Relacja ze spotkania z Kresowiakami


        SAVE 20191115 232339 W przeddzień Święta Niepodległości do zatońskiej świetlicy przybyło 52 mieszkańców Zatonia, Otynia, Barcikowic i m. Zielona Góra. Byli wśród nich: p. Stefania Klimkowska i Jerzy Poźniak - Kresowianie. Z powodów zdrowotnych nie było p. Reginy Aleksandrowicz. Wymieniam te osoby, ponieważ to one znosiły moją obecność w swoich domach i cierpliwie odpowiadały na pytania o rodzinny exodus z Kresów do Zatonia.

SAVE 20191115 232348      Na spotkaniu obecny był redaktor GL – Dariusz Chajewski, który pokazał zrealizowany przez gazetę film Kresy. W sumie 12 osób opowiada o swoim życiu, tragediach, radościach, wzlotach i upadkach. Te rozmowy rejestrowane są z myślą o ciągu dalszym naszego filmu, ale i dla archiwum Instytutu Pileckiego, który realizuje projekt "Świadkowie epoki" – pisał na FB red. Decha. Przyznał po projekcji, że żałuje zapóźnień związanych z realizacją tematu Kresów, bowiem tak wielu wspomnień nie będzie dane już usłyszeć. Zmarła p. Jadwiga Korcz-Dziadosz i p. Władysław Kopaczyński, którzy na filmie wspominali swoje kresy i przyjazd na ziemię lubuską. Po projekcji odpowiadał na pytania z sali, których początkowo było niewiele (wzruszenie towarzyszyło oglądającym), za to na koniec grupa zainteresowanych jeszcze długo nie odstępowała redaktora. Drugą część spotkania wypełniły fragmenty wspomnień p. Reginy Aleksandrowicz, Jerzego Poźniaka

SAVE 20191115 232356i Stefanii Klimkowskiej, która  z wielkim zaangażowaniem dała świadectwo wspomnieniom spisanym wspólnie z córką Anią Kwaśniewską i wnuczką Dagmarą Kłosowską. Na spotkaniu mówiła o 6-letniej wędrówce z rodzinnego Cebrowa w województwie tarnopolskim (ob. Ukraina) do Zatonia w 1946r. Mówiła w wielkim skrócie o tragicznych, ciężkich przeżyciach tamtych lat, że było głodno, chłodno i do domu daleko.

     Z czytanych fragmentów wspomnień p. Jerzego Poźniaka dowiedzieliśmy się m.in., że przybył do Zatonia z Berezy Kartuskiej (ob. Białoruś) jako dwuletnie dziecko. Z opowiadań ojca dowiedział się, iż docelowym miejscem ich transportu (wiosną 1945r) było Zatonie ale to koło Bogatyni – wówczas wioska, a dzisiaj osiedle miasta Bogatynia.
      Ze wspomnień p. Reginy Aleksandrowicz pochodzącej z Krzywobłotów (gm. Sielec, pow. prużański woj. poleskie - Białoruś) prowadząca odczytała fragmenty pokazujące, że kresowiacy zachowali po dziś dzień, pogodę ducha mimo trudnych warunków. Jedna anegdota dotyczyła babci i pieczenia muchomorów w celu likwidacji much w izbach, a druga dziadka - niestety już jako nieboszczyka wiezionego przez wujków z lecznicy w Prużanie do domu.Szczegółowy opis wspomnień zostanie opublikowany po zakończeniu projektu Spotkania z ciekawymi ludźmi.

      Bardzo gorąco chcę podziękować:
pomagającym w realizacji domowych spotkań u Kresowiaków - Marysi Sosnowskiej i Zosi Pelechacz pomagającym w organizacji spotkania w świetlicy – Marysi i Bogdanowi Idzikowskim, Wandzi i Rysiowi Rosa, Janowi Madej i oczywiście – sołtysowi, bez którego konsultacji telefonicznych, spotkanie byłoby utrudnione uczestnikom spotkania i zaproszonym gościom, wśród których był Sławomir Kotylak – radny z miasta oraz Paweł Towpik i Marek Karwacki – radni dzielnicy.

 PROJEKT FINANSOWANY Z BUDŻETU MIASTA ZIELONA GÓRA 

 

                                                                  Dorota Politowska i Maria Idzikowska 

Komunikaty Andrzejkowe


 Do zabaw andrzejkowych w ZATONIU coraz bliżej, podajemy więc ważne komunikaty!

1. Andrzejki Stowarzyszenia

Przypominamy, że 13-tego listopada  upływa termin wpłat po 100 zł od osoby za „Hipisowskie Andrzejki”

organizowane 23 listopada  przez stowarzyszenie Nasze Zatonie. Wpłat należy dokonywać u Marii Idzikowskiej lub Doroty Politowskiej. Są osoby czekające w kolejce, a sporo osób zadeklarowanych jeszcze nie wniosło wpłat. Oj, oj hipisi żeby nie było za późno!

2. Andrzejki Sołeckie

Są jeszcze wolne miejsca na wspaniałe

„Andrzejki sołeckie”|
30 LISTOPADA.

 Nie zwlekajcie, bo wystrzałowa zabawa jest w zasięgu ręki.

 

Szczegóły na stronie

Zaproszenie na wystawę do Otynia


Nasi przyjaciele z Otynia, którzy są częstymi gośćmi na zatońskich imprezach, tym razem zapraszają do siebie na wystawę historyczną.  Podczas spotkania zostanie podpisane porozumienia pomiędzy organizacjami z Zatonia, Otynia i Żagania o współpracy.

W imieniu organizatorów wystawy

 

Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Otyńskiej 
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU 

 

zapr 1


zapr 2

 

Goście z Kraju Basków


 Projekt „Szlak Romański XXI wieku” rozwija się w całej Europie. Młodzież z różnych krajów rusza odwiedzając miejsca naszego kontynentu, które nie zawsze leżą na głównych szlakach turystycznych.

144 osobowa grupa młodzieży z Kraju Basków poznawała historię XIX i XX wieku z perspektywy Polaków. Dwa ostatnie dni z dziesięciodniowej  podróży do Polskie spędzili w naszym regionie.

8Poznawali nasze tradycje winiarskie, historię wielkiej ucieczki z obozu jenieckiego w Żaganiu i poznawali historię księżnej Doroty de Talleyrand-Périgord. Spotkali się też z rówieśnikami w zielonogórskim Liceum Ogólnokształcącym nr V.              

3

9

10 Wizyta w żagańskim pałacu i spontaniczny koncert jaki wykonali z jednej z pałacowych sal na długo pewnie zapadną w pamięci. Młodzież była pod opieką zaprzyjaźnionego ze stowarzyszeniem Nasze Zatonie księcia Enrique de Villamor. Od kilku lat łączy on młodych ludzi i miejsca w całej Europie pokazując, że mimo różnic mamy ze sobą wiele wspólnego. Organizacja APTCE jaką kieruje  rozbudza wśród młodzieży potrzebę sięgania do wspólnych tradycji i wartości europejskich. W czerwcu książę opiekował się grupą młodzieży z V LO w Zielonej Górze, która poznawała historię naszej księżnej z perspektywy jej potomków żyjących do dzisiaj we Francji i oprowadzał Polaków po francuskich zamkach nad Loarą. Teraz przywiózł młodzież z hiszpańskiego Kraju Basków do nas. 

4W czwartkowy wieczór 31 października w zatońskiej świetlicy odbyło się spotkanie  gości z mieszkańcami.

5Podczas spotkania zostały zaprezentowane kolejne obrazy do naszej galerii jaka powstanie w przyszłym roku w oranżerii pałacowej. Pokazaliśmy młodym Hiszpanom jak mieszkańcy Zatonia i Zielonej Góry dbają o dziedzictwo kulturowe jakie pozostało tu po księżnej Dorocie i jej potomkach.

6Ksiądz proboszcz Ireneusz Mastej odebrał certyfikat orderu św. Sebastiana jaki został nadany figurze znajdującej się w kościele w Ługach. To pierwsze takie wyróżnienie w Polsce, a trzecie w Europie zostało nadane rok temu przez Jego Wysokość Dom Filipe Folque de Braganca e Bourbon de Mendoca hrabiego Rio Grande, który jest przewodniczącym konstytucyjnej linii dynastycznej królewskiego domu Portugalii i wnukiem ostatniego króla Portugalii.           

7Młodzi goście  poznali czym jest polska gościnność podczas kolacji jaką przygotowali im mieszkańcy Zatonia. Uczyli się jeść bigos i gołąbku, ale największą furorę zrobiły pierogi ruskie, które znikały prosto z tac wnoszonych na salę. Wypieki naszych gospodyń również znikały błyskawicznie z suto zastawianych stołów.  

21 listopada młodzi Baskowie złożyli wizytę na zielonogórskim cmentarzu, zapoznając się z naszymi tradycjami związanymi z pamięcią o zmarłych. Już w kwietniu następnego roku kolejna grupa wyraziła chęć przyjazdu do Zatonia i Zielonej Góry.

11Książę Enrique de Villamor podziękował wszystkim  mieszkańcom za wzruszające przyjęcie w Zatoniu. Po raz kolejny doświadczył z naszej strony nie tylko pysznych potraw ale i życzliwości, o której trudno zapomnieć.

DO ZOBACZENIA! 

J. Skorulski

Andrzejki stowarzyszenia Nasze Zatonie


 

ZAPAMIĘTAJ BRACIE I SIOSTRO!

Zapuszczaj włosy już dziś na głowie

3 hippies

zresztą zapuszczaj gdzie chcesz.

filing images edc38d18a77f

Szykuj kolorowe wdzianko, kapelusz lub wianek,

Woodstock redmond crowd

albo w ogóle nic nie szykuj na siebie.

filing images 1c083f9f00a1

Przygotuj godnie swój samochód lub swobodnie przyjdź na boso,

bo oto nadchodzi czas

depositphotos 13975748 stock photo hippie group playing music and

wolności,

 hippie paz y amor

pokoju

filing images ff01e33c416f 1

i miłości, która wymyka się z wszelkich standardów.

Nieubłaganie zbliżamy się do 23 listopada, kiedy to w zatońskiej świetlicy odżyje atmosfera legendarnego WOODSTOCK.

   Zabawa Andrzejkowa DZIECI KWIATY

23.11.2019  godz.19.00

muzyka lat 60-tych i 70- tych  DJ Oli
Plejada gwiazd
Slide show
Zabawa "Rozpoznaj tego hippi" 

Wejściówka dla biednego jednego hippisa wynosi tylko 100 zł.

Posiłki stałe do syta są w cenie, a posiłki płynne każde dziecko kwiat zapewnia sobie samo.

Wpłaty za zabawę andrzejkową w sysokości 100 zł od osoby należy wpłacać osobiście 
u naczelnej hipiski Zatonia

Mery Peace  Idzikowskiej lub Doroty Politowskiej

(możliwość wpłaty podczas pokazu filmu i spotkania w dniu 10 listopada w świetlicy)

osoby posiadające ciekawe djęcia z lat młodości korespondujące z tematyką zabawy proszę przesyłać do organizatorki (do zwrotu)

PRZEBRANIE OBOWIĄZKOWE

 

 

Stowarzyszenie Nasze Zatonie
adres do korespondencji:
Zatonie -Strumykowa 11
66-004 Zielona Góra
tel. kontaktowy  609 472 188


NIP 973-099-71-92
REGON 080525424
KRS 0000384957
Bank BGŻ 33 2030 0045 1110 0000 0207 1140

 

Copyright © 2019 Stowarzyszenie Nasze Zatonie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Copyright 2012. Joomla Templates 2.5 |Replica Rolex

who also carried a  Replica Handbag marketing activities. These celebrity advertising increased Replica Louis Vuitton Handbags Elite status.I can not say how many times I saw the monogram bag sitting on the floor of the 2016 louis vuitton Replica handbags uk amusement park. It disgusts me to think.aqian100325 LV bags is very fashionable, which had to be taken in places like this. The Replica watches UK of the street are perfect for outdoor activities. Or, paint and a few bags of Antigua are safer around water.The best thing is to have a bag of the season to be sure. You can never go wrong with possession of more than a Watches Replica.It ‘was just a small article for the public to know and understand the importance of taking care of these fine Replica rolex items. Now I know it’s just a bag, and there are major issues in the world. I am aware of the crisis that we face every day.But for those of you who have Watches Replicas or if you want one day, just know that the way to treat affect the longevity of the bag.You can forward to the next generation, if we take care of her.2016 louis vuitton handbags made to last a lifetime. The quality of each Replica Rolex watches is eloquent.Tell the world that are one of the Hautes-fashioned. Come and get your Louis Vuitton bag today!Search of a 2016 louis vuitton handbags that is guaranteed to turn heads? We can almost guarantee a double when you add the Replica watches Aquarelle Speedy to your repertoire.
Acheter Levitra Acheter Levitra Generique Levitra En Ligne Lida Daidaihua kamagra france Viagra Strips Lida Paquets de tests Acheter cialis en ligne Acheter viagra en ligne viagra super active Acheter Levitra Kamagra Soft Tabs Viagra Kamagra En Ligne Cialis Acheter Cialis Viagra Soft
Scarpe da donna Scarpe Scarpe Adidas adidas Scarpe Scarpe Scarpe hogan oakley nike air presto new balance nike air max adidas Scarpe nike free nike blazer
michael kors Ray ban nike huarache Adidas Scarpe Abbigliamento Asics nike flyknit scarpe converse Scarpe air jordan scarpe da calcio nike free nike cortez nike roshe air max