ŻAGAŃ relacja

    W końcu po dwóch latach pandemicznej przerwy, znowu wsiedliśmy do autobusu, aby ruszyć na wspólną wycieczkę. Ostatnie czasy nie sprzyjały ani kontaktom, ani wyjazdom ale na szczęście to już za nami.

Znowu wchodzimy na nasze obroty. Żagań – najważniejsze z miast dla księżnej Dino stało się celem naszego historycznego pielgrzymowania. Wśród starych „wycieczkowych wyjadaczy jak zawsze byli i Ci, którzy po raz pierwszy zaryzykowali wspólny wyjazd z nami. Przeżyli wszyscy więc to pierwszy sukces.

W autobusie jechały 42 osoby a na miejscu dołączyli do nas kolejni uczestnicy z Zatonia zaprzyjaźniona ekipa z Otynia. To kolejna wspólna inicjatywa między Otyniem, Żaganiem i Zatoniem czyli TRÓJPOROZUMIENIEM, osią którego jest wspólne dziedzictwo historyczne.

W trakcie wycieczki mieliśmy okazję przemierzać pałacowe komnaty, spojrzeć na wspaniały żagański park, podziwiać zrewitalizowany szpital (obecną Państwową Szkołę Muzyczną) wybudowany przez księżną w 1851 roku. Mocnym akcentem wycieczki była wizyta w Kościele Krzyża Świętego i zapoznanie się z jego historią.

Ostatnim i zarazem najbardziej rozbudowanym punktem programu, była wizyta we wnętrzach klasztoru Kanoników Regularnych. Zwiedziliśmy go od piwnic empory.

A oto najważniejsze wydarzenia z wycieczki:

Na dziedzińcu spotkaliśmy Jana Mazura -osobę niezwykle zaangażowaną w promocję Żagania, fotografa dokumentującego od lat piękno tego miasta. Pan Jan zaproponował nam pierwsze zbiorowe zdjęcie na dziedzińcu i pożyczył miłych doznań.  Spacer po pałacowych wnętrzach wprowadził nas w świat przyjęć i czasy świetności tej budowli. W sali muzealnej nastąpiło przekazanie daru dla pałacu- reliefu będącego kopią wizerunku Doroty z sarkofagu. Został on przekazany na ręce Mariusza Wieczerzyńskiego pracownika Żagańskiego Pałacu Kultury.  Po pałacowych wnętrzach oprowadzała Halina Dobrakowska -prezes Towarzystwa Przyjaciół Żagania. Pani Halina poświęciła nam cały dzień pokazując nam najpiękniejsze miejsca stolicy dawnego księstwa.

Wizyta w szpitalu św. Doroty obecnie państwowej szkoły muzycznej to okazja do zobaczenia obiektu, który nie jest udostępniany zwiedzającym. Na dziedzińcu szkoły powitał nas osobiście dyrektor Hubert Dziedzic. Opowiedział o historii tego miejsca oraz oprowadził nas po wspaniale odrestaurowanych wnętrzach z gabinetem dyrektorskim włącznie.

W drzwiach świątyni Krzyża Świętego przywitał nas proboszcz tamtejszej parafii ks. Janusz  Brembor i zaprosił do zwiedzenia wnętrza.  Chwila refleksji nad doczesnością wprowadziła nas w nastrój zadumy nad przeszłością. Ksiądz Proboszcz z wielką życzliwością wypowiadał się na temat naszych działań w Zatoniu. Po otwarciu kraty  mieliśmy możliwość złożyć kwiaty na sarkofagu księżnej Dino. Opowieści pani Haliny Dobrakowskiej pięknie uzupełniał Stanisław Byczkowski z Żagańskiego Towarzystwa Historycznego. 

Po przejeździe autobusem do klasztoru na dziedzińcu przywitał nas kolejny gospodarz  ks. proboszcz Władysław Tasior. Potem zeszliśmy do piwnic gdzie mieliśmy okazję zapoznać się z tradycjami winiarskimi Żagania. Opowieść o winach, którą snuł właściciel winnicy pan Marcin Furtak.  Przeplataliśmy te opowieści degustacjami win i przekąskami z wędlin serów i oliwek. Tu w klasztornych piwnicach uczestnicy wycieczki wzięli udział w niezwykłym plebiscycie. Spośród dwóch serwowanych przez gospodarza win wybrali, to które już wkrótce będzie dedykowane do sprzedaży w Żaganiu, Otyniu no i oczywiście w Zatoniu. Mamy nadzieję, że wybrane wino, z wizerunkiem księżnej Dino na etykiecie, nie tylko połączy nasze miejscowości, ale będzie służyło budowaniu wspólnej marki. Prezes Stowarzyszenie Nasze Zatonie Aldon Karwacka wraz z prezesem Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Otyńskiej Sylwestrem Filipiakiem zaprezentowali logo TRÓJPOROZUMIENIA. Wielkim zaszczytem dla nas wszystkich było to, że właśnie tutaj dołączył do na z-ca burmistrza Żagania pan Sebastian Kulesza wraz z małżonką Agnieszką.  Wspólne kosztowanie wina skupiło nas  wokół wspólnych idei.

Na koniec pani Halina Dobrakowska przeprowadziła nas przez kilkusetletnią historię klasztoru Kanoników Regularnych, który został uznany za pomnik historii. Wielkie wrażenie wywarł zakres prac konserwatorskich jaki jest dokonywany w klasztorze i niesamowita biblioteka ze sklepieniem szeptów.

Dobrze jest mieć przyjaciół i wizyta w Żaganiu to potwierdziła. Wyjazd mógł mieć taki przebieg, bo przygotowując się do niego pomogli nam wspaniali żaganianie, którzy z życzliwością patrzą na nasze działania w Zatoniu.

     

Sebastian Kulesza z-ca burmistrza Żagania
Stanisław Byczkowski Żagańskie Towarzystwo Historyczne
Hubert Dziedzic Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej
Marcin Furtak właściciel Winnicy Saganum
ks. Proboszcz Janusz Brembor
Jan Mazur UM Żagań
Mariusz Wieczerzyński Żagański Pałac Kultury
ks. proboszcz Władysław Tasior
Halina Dobrakowska Prezes Towarzystwa Miłośników Żagania.

DZIĘKUJEMY I DO ZAOBACZENIA !

Organizatorem wyjazdu była Prezes Stowarzyszenie Nasze Zatonie Aldona Karwacka.
Na degustację win  i poczęstunek uczestników wycieczki  zaprosiła Fundacja Ogrody Kultury im. księżnej Dino

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł