X Koncert Kameralny -relacja

     Godnie i uroczyście wypadł jubileuszowy X Koncert Kameralny. To jedyny impreza organizowana przez stowarzyszenie, które niezmiennie, bez względu na okoliczności odbywała się przez wszystkie lata działania organizacji.  Zdążyliśmy przyzwyczaić i przekonać naszych corocznych gości do formuły przeplatania muzyki z gawęda o muzyce i historii.

Od 10 lat prof. Jerzy Markiewicz kierownik artystyczny koncertów wprowadza nas w arkana epoki i tajemnice mistrzów których utwory są prezentowane , natomiast prelegenci opowiadający o historii się zmieniają.

W tym roku po raz drugi wystąpił Adam Olejnik i opowiadał o pracach jakie zostały wykonane przy trzech miechach organowych w Zatoniu.

Zbliża się moment, kiedy zagrają nasze organy przekonywał zgromadzonych na koncercie ksiądz proboszcz Ireneusz Mastej.

Może 800 rocznica powstania Zielonej Góry, którą za trzy lata obchodzimy, będzie dobrą okazją? Kto wie, czas pokaże.

W programie tegorocznego koncertu znalazły się utwory Haendla, Bacha i Telemanna. 

 

Wszyscy występujący otrzymali owacje na stojąco, a szczególne brawa otrzymała sopranistka Joanna Klisowska. Jej aksamitny głos wypełniał każdy centymetr sześcienny wnętrza naszej świątyni.

Organizatorką wszystkich dziesięciu koncertów była z ramienia stowarzyszenia Nasze Zatonie Dorota Politowska. To dzięki jej determinacji i zaangażowaniu każdego roku zatoński kościół wypełnia się ludźmi i wybornymi muzykami z różnych stron.

W tym roku choć maseczki zakrywały twarze, to jednak po oczach mogliśmy rozpoznać tych najwierniejszych, którzy bywali na wszystkich koncertach. Wśród nich był Mariusz Zalewski obecny Dyrektor Departamentu Dzielnicy Nowe Miasto UM,  a dawniej Wójt Gminy Zielona Góra, który wsparł idee odbudowy naszych organów i zrobienia z koncertów stałej cyklicznej imprezy. Jubileuszowemu koncertowi towarzyszyła wystawa koncertowych plakatów.

Organizatorka koncertu Dorota Politowska prosiła, aby w relacji zamieścić podziękowania dla firm i osób,  które pomogły przy realizacji tego projektu

  • Exalo,
  • Aldemed,
  • parafia św. Wawrzyńca w Ługach wraz z Proboszczem ks. Ireneuszem Mastejem

oraz:

  • Bogdan Idzikowski,
  • Jarosław Skorulski,
  • Maria Idzikowska,
  • Jola Konopka,
  • Bożena Fuchs

Wkrótce ukaże się filmowa relacja z koncertu.

red.

 

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł