Wystawa “Skarby Zatonia”

       Przy współpracy z  Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze z siedzibą w Świdnicy oraz dzięki osobom, które spontanicznie wypożyczyły lub przekazały przedmioty, Fundacja Ogrody Kultury mogła zorganizować w oranżerii wystawę, pod nieco przewrotnym tytułem „Skarby Zatonia”. Przewrotność tytułu polega na tym, że prezentowane  przedmioty z znacznej większości nie przedstawiają żadnej wartości materialnej. Wartość ich mierzona jest głównie przekazem jaki niosą one o mieszkańcach tego miejsca. Dowiadujemy się z nich o codziennym życiu właścicieli i osobach pracujących w majątku. O ich przyjemnościach, troskach i wykonywanych pracach. Skarbem może więc być kawałek porcelany, ułamek szkła, czy zwykły guzik, jeżeli przemawia do nas, opowiadając historię tego miejsca.

      Wystarczy uruchomić nieco wyobraźnię, aby poczuć dym z fajki, usłyszeć dzwoniące zimową porą janczary, poczuć smak potraw serwowanych na miśnieńskiej zastawie, czy zobaczyć jak w pałacowej toalecie właściciele szykowali się do wyjścia na przyjęcie.

      Większość prezentowanych eksponatów pochodzi z prac archeologicznych, które prowadzone były przed i w trakcie zabezpieczenia ruin pałacu w 2018 roku i rewitalizacji parku w latach 2019-2020.

     Zapraszamy więc na podróż w czasie pełną obrazów, dźwięków, smaków i zapachów pod warunkiem wszakże,  że po obejrzeniu  wystawy przez moment zamknięcie oczy i dacie się porwać wyobraźni.

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł