Tydzień Zatonia-relacja

To był długi ale bardzo piękny tydzień w Zatoniu.

NIEDZIELA 22 sierpnia
Rozpoczęliśmy świętowanie w świetlicy, w niedzielny wieczór 23 sierpnia. Prezes Aldona Karwacka powitała zebranych gości, a wiceprezes Jarosław Skorulski powiedział kilka słów na temat minionych 10 lat i przemian jakie zaszły w Zatoniu. Potem zabrała głos Pani dr Barbara Bielinis-Kopeć Lubuska Wojewódzka Konserwator Zabytków i w ciepłych słowach skomplementowała nasz dorobek w dziedzinie ochrony zabytków.  Świetlica wypełniona była ludźmi i melodiami klasycznych utworów o tematyce miłosnej, w wykonaniu berlińskiego tenora Johannesa Kirch.  Koncert przeplatany był miłosnymi lirykami Marka Hałasa w wykonaniu samego autora. Całość poprowadziła Maria Idzikowska. Po uczcie artystycznej nastąpiły podziękowania dla członków stowarzyszenia za ich pracę, a na koniec  wjechał wielki tort i rozpoczęła się część nieoficjalna. Szampany, wypieki naszych pań i to czego nam najbardziej brakowało od roku czyli rozmów, żartów, wspomnień i planów na przyszłość. Niewątpliwą atrakcją wieczoru był film autorstwa Bogdana Pastyrczyka pokazujący 10 lat naszych wspólnych działań.

WTOREK 24 sierpnia

To popołudnie w Oranżerii i wernisaż poświęcony pejzażom Stefana Chabrowskiego. Maria Idzikowska zaprosiła do  pałacowej Oranżerii dyrektora Muzeum Ziemi Lubuskiej Leszka Kanię, który opowiadał o malarstwie pejzażowym na przestrzeni wieków. Niezwykle wzruszającym momentem był telefon od Romy Chabrowskiej- wdowy po malarzu, która podziękowała za inicjatywę organizacji tej wystawy. Obrazy Stefana Chabrowskiego będą cieszyły nasze oczy jeszcze we wrześniu, a ich prezentacja była możliwa dzięki uprzejmości Muzeum Ziemi Lubuskiej, w którego posiadaniu jest cała kolekcja płócien tego artysty.

ŚRODA 25 sierpnia

W tym dniu dotarły pod pałac grupy teatrów ulicznych w ramach festiwalu Busker Bus. Wokół pałacu zrobiło się kolorowo pięknie, czasem śmiesznie, a czasem refleksyjnie.

PIĄTEK 27 sierpnia

Wieczór piątkowy upłynął pod znakiem muzyki tym razem na scenie rozstawionej na łące. Kwartet Thaloris i Andrzej Białkowski raczyli nas dźwiękami muzyki klasycznej. W piątek rozpoczęły się też targi sztuki, które rozlokowały się na pałacowym dziedzińcu, wokół fontann. Niewątpliwą atrakcją stał się warszawski kataryniarz z Carlosem, czyli wielką papugą Arą.

SOBOTA 28 sierpnia

To najtrudniejszy dzień, podczas którego obchodziliśmy tradycyjne święto plonów czyli DOŻYNKI.  Po uroczystej Mszy Świętej w kościele p.w. MB Częstochowskiej Pochód dożynkowy przeszedł ulicą Kwiatową. Po dojściu pod pałac, gospodarz imprezy Prezydent Miasta Zielonej Góry Janusz Kubicki  złożył życzenia rolnikom i wręczył nagrody dla sołectw i mieszkańców Dzielnicy Nowe Miasto w różnych konkursach.

No i tu zaczął się festiwal Zatonia. Komisje konkursowe złożone z różnych osób, a ciasta, smalce i wieńce zanonimizowane, żeby nie było stronniczości…….a tu wszystko co było do wygrania zgarnęło ZATONIE.

I miejsce w konkursie  na wieniec tradycyjny   ZATONIE ( Monika, Natalia, Klaudia i  Krzysztof Sadeccy)

I, II i III miejsce w pieczeniu ciasta ZATONIE (Marta Ochremczuk, Krystyna Szygenda i Bernadeta Głąbiak)

I,II i III miejsce w konkursie na smalec  ZATONIE (Henryk Sucholas, Beata Montowska,  Krzysztof Sadecki)

Jakby jeszcze było mało, to wyróżnienie przyznano dla Filipa Ulmera za ciasto, a Filip ma zaledwie 10 lat.

Dodatkowo za Zasługi Dla Miasta Zielona Góra Prezydent nagrodził w 10-lecie Stowarzyszenia Nasze Zatonie medalami 6 naszych członków: Teresę Kowala, Józefa Załuckiego, Dorotę Politowską, Ryszarda Rosę, Marię Idzikowską  i Jarosława Skorulskiego. Medale za działalność i społeczną i pracę na roli otrzymali: Krzysztof Sadecki,  oraz rolnicy Sławomir Przygrodzki, Hanna Przygrodzka, Piotr Tabor i Joanna.

11 medali!!! Z przymrużeniem oka można powiedzieć, że tylko dwa mniej niż polska reprezentacja w TOKYO.

 

BRAWO ZATONIE!

Jesteśmy dumni z Zielonej Góry i mamy nadzieję, że Prezydent Miasta przez ten gest z medalami pokazał, że i Zielona Góra dumna jest z tego co wspólnie wrobimy w Zatoniu.

Odwiedzający w sobotę park w Zatoniu goście mogli skorzystać ze stoisk na targach sztuki oraz licznych stoisk z animacjami dla dzieci i dorosłych, które przygotowali nauczyciele z Młodzieżowego Centrum Kultury i  Edukacji „Dom Harcerza”. Wieczorem zachwyciły gości koncerty Eleni. Ta popularna piosenkarka porwała publiczność swoimi wielkimi przebojami, które chóralnie wszyscy odśpiewali. Nocny koncert z grą świateł zagrał wybitny pianista Daniel Grupa.  Oczarowana muzyką publiczność, mimo chłodu dotrwała do ostatniego dźwięku. Potem na placu festynowym koło boiska rozhulała  się zabawa taneczna i tradycyjny festyn. Smalec i grill, grzaniec i piwo, ognisko i kiełbaski. Setki osób bawiły się niemal do świtu.

Nie sposób wymienić wszystkie osoby jakie zaangażowane były w realizację tego wydarzenia, ale z pewnością wspomnieć należy Krzysztofa Sadeckiego-sołtysa oraz Marię Idzikowską i Prezes Aldonę Karwacką, które odpowiedzialne były za projekt. Dla Pani prezes był to debiut organizacyjny tak wielkiej imprezy i bardzo, bardzo to wszystko przeżywała.  Ponieważ wiele osób z zewnątrz komplementowało wszystkie wydarzenia z całego tygodnia, to z pełną odpowiedzialnością w imieniu wszystkich uśmiechniętych i zadowolonych mogę napisać…

DAŁA PANI RADĘ PANI PREZES!

TO BYŁY DOBRE DNI DLA ZATONIA

Stowarzyszenie Nasze Zatonie składa również serdeczne podziękowania instytucjom, które współtworzyły program i czuwały nad realizacją poszczególnych imprez.

Panu Prezydentowi Miasta Zielona Góra Januszowi Kubickiemu

Departamentowi Dzielnicy Nowe Miasto, Radzie Dzielnicy Nowe Miasto i Zarządowi Dzielnicy Nowe Miasto;

Sołtysowi Sołectwa Zatonie i Radzie Sołeckiej;

Zielonogórskiemu Ośrodkowi Kultury;

Informacji VISIT Zielona Góra;

Muzeum Ziemi Lubuskiej;

Parafii Ługi;

Fundacji Ogrody Kultury im. księżnej Dino.

J.Skorulski

 

 

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł