Książka napisana przez księżną Dino!

        26 maja w zatońskiej oranżerii odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej zamkowi Valençay, najpiękniejszemu  jaki znajdował się we władaniu Talleyrandów. Jest on  jednym z najchętniej odwiedzanych zamków w dolinie Loary. Rozsławiony postacią Karola Maurycego de Talleyrand-Périgord, zaskakuje odwiedzających również innymi historiami. W 1939 r. stał się tajnym skarbcem Luwru, w którym ukryto rzeźby Wenus z Milo i Nike z Samotraki. Dla miłośników historii kulinarnych czekają w zamku pomieszczenia kuchni, w której tworzył najwybitniejszy francuski kucharz Marie Antoine Carême. Ale to co ujmuje w nim najbardziej to fakt, że  nigdzie indziej na świecie  nie znajdziemy tylu miejsc i tylu przedmiotów, które  tak pięknie  opowiadają historię o dawnej mieszkance Zatonia  Dorocie de Talleyrand-Périgord, księżnej Dino i księżnej żagańskiej.

           Podczas wernisażu odbędzie się również wydarzenie,  które dla miłośników księżnej Dino będzie prawdziwym świętem. Zostanie zaprezentowana książka „Notatki o Valençay”. To  jedyna  książka, którą za życia napisała i wydała dawna mieszkanka Zatonia.

 

Została przetłumaczona na język polski i opatrzona  historycznym komentarzem.  Jest ona niepodważalny dowodem na to że prócz zamiłowania do kultury sztuki i polityki księżna z pasją oddawała się również badaniom dziejów i gromadzeniem materiałów źródłowych.  Wieczór uświetni pokaz baristyczny i degustacja różnych gatunków kawy. 

 

Fundacja Ogrody Kultury zaprasza 26 maja godz. 18.00 Oranżeria w Zatoniu.

Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł