Po raz drugi Stowarzyszenie Nasze Zatonie zaprasza miłośników starego kina do ruin pałacu w Zatoniu. Wieczorową porą będą ciekawe propozycje dla tych, którzy lubią się:
BAĆ! WZRUSZAĆ! i ŚMIAĆ DO ŁEZ!
Zarezerwujcie sobie dwa pierwsze piątki i soboty września, bo ruszamy z KINEM W RUINIE!
Jak będzie zimno, to będą kocyki i herbata, jak będzie głodno, to będą ciasteczka , a jak będzie ciemno, to dobrze, bo będzie lepiej widać. Słowo wstępne przed filmami jak zwykle będzie głosił Krzysztof Lisowski.
ZAPRASZAMY
OPISY FILMÓW
- Piątek 6/09/24 godz.20.30 – Śpiewak jazzbandu (1927), reż. Alan Crosland (czas: 88 minut)Dzieło Alana Croslanda stanowi kamień milowy w rozwoju filmu. Powstał w wytwórni Warner Brothers w 1927 roku z udziałem jednego z najbardziej znanych w tym czasie wokalistów Al Jolsona. Uważany jest za pierwszy pełnometrażowy film dźwiękowy, chociaż dźwięk jest w nim ograniczony do popisów muzycznych. Jednak wykorzystanie nawet w takim zakresie dźwięku stanowiło prawdziwy przełom w Hollywood. Film stał się początkiem nowego kina i jest czymś więcej niż po prostu pierwszym filmem dźwiękowym. Amerykański socjolog Michael Rogin uważa, że Śpiewak jazzbandu jest typowym przykładem transformacji żydowskiej społeczności w Stanach Zjednoczonych: asymilacji diaspory w białej społeczności Amerykanów (źródło: 1001 filmów, które musisz zobaczyć, red. S.J Schneider)
- Sobota 7/09/24 godz.20.30 – Narodziny gwiazdy (1937), reż. Jack Conway, William A. Wellman), (czas: 106 minut) Esther Blodgett jest kolejną dziewczyną z prowincji marzącą o karierze filmowej. Pracując na hollywoodzkim przyjęciu wpada w oko Normanowi Main – gwiazdorowi ze skłonnością do alkoholu. Dziewczyna poślubia swojego idola a tryby showbiznesu wynoszą ją na szczyt. Rozwój kariery żony jest niezwykle trudny do zaakceptowania przez męża. Mimo upływu czasu relacja roli partnerów w związku okazuje się niezwykle aktualnym tematem nie tylko filmowym, ale też szerzej socjologicznym. Świadczy o tym czterokrotny powrót twórców do opowiedzenia tej historii raz jeszcze w latach 1954 z Judy Garland, James Mason, 1976 – Barbara Straisand, Kris Kristoferson, 2018 – Bradley Cooper, Lady Gaga.
- Piątek 13/09/24 godz.20.00– Nosferatu – symfonia grozy (1922), reż. F.W Murnau (czas: 94 minuty) Dzieło Murnaua „Nosferatu – symfonia grozy” to jeden z najbardziej sugestywnych filmów fabularnych kina niemego. Kiedy reżyser zdecydował się na adaptację powieści „Dracula” Brema Stokera miał już pozycję gwiazdy w ruchu niemieckich ekspresjonistów. W Nosferatu stworzył najbardziej trwałe i dręczące obrazy w historii kina, wprowadził także liczne mity o wampirach, które zapełniły nie tylko następne filmy o Drakuli, ale przeniknęły także do kultury ludowej. „Nosferatu – symfonia grozy” jest pozycją obowiązkową dla każdego kinomana.
- Sobota 14/09/24 godz. 20.00- Zakute łby, reż. John G. Blystone (1938), (czas: 52 minuty) Flip i Flap a właściwie Stan Laurel i Olivier Hardy to para komików, którzy zdobyli światową sławę występując w kilkudziesięciu filmach komediowych. Niezdarny, niewysoki i chudy Flip sprowadza na siebie i swojego wysokiego, grubego a także niezbyt roztropnego kolegę Flapa różne kłopoty. Nie inaczej jest w komedii „Zakute łby”, która rozpoczyna się podczas pierwszej wojny światowej, gdzie Flip patrolując granicę przeoczył jej zakończenie.
Wydarzenie finansowane ze środków Miasta Zielona Góra
Filmy zostały udostępnione przez portal dla prawdziwych kinomanów FLIXCLASSIC (https://flixclassic.pl).